fbpx

Co zrobić, by malowana powierzchnia przetrwała przez długie lata bez uszczerbku na jakości? Cynkowanie + malowanie proszkowe to prosta recepta na antykorozyjny sukces! Więcej szczegółów znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Kiedyś wystarczyło samo cynkowanie…

efektywne malowanie proszkoweJeszcze kilkanaście lat temu poziom zanieczyszczenia powietrza nie był aż tak wysoki, jak obecnie. W związku z tym, wystarczyło jedynie ocynkować powierzchnię, by zagwarantować jej najwyższy i przede wszystkim skuteczny poziom ochrony przed korozją. Jedna warstwa zabezpieczała przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi przez około 25 lat. Jednak czasy się zmieniły – poziom zanieczyszczeń atmosfery wzrósł na skutek postępujących procesów industrializacji i wzmożonego ruchu samochodowego. W efekcie, ocynkowane powłoki okazały się być niewystarczającą ochroną. Stąd też sięgnięto po malowanie proszkowe.

 

Malowanie proszkowe – jakie farby dla większej ochrony?

By powłoka cieszyła się wysoką trwałością przez długie lata, po ocynkowaniu elementu i poddaniu go obróbce strumieniowo-ścierniowej, najlepiej pokryć go farbą termoutwardzalną. Ten rodzaj farb cieszy się bowiem wyjątkowymi właściwościami, które zapewniają odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, gwarantując przy tym świetną prezencję. Kluczową kwestią jest tu jednak odpowiednie utwardzenie farby – jeśli jest niedostatecznie utwardzona, powłoka staje się krucha, nieszczelna i łatwo odchodzi od podłoża. Jeśli jednak poziom utwardzenia będzie odpowiedni, powłoka będzie się cieszyła wysoką jakością nawet przez 15 lat w warunkach określanych mianem C4 (kategoria wysokiej korozyjności atmosfery).