fbpx

Z którego rozwiązania lepiej skorzystać, kiedy w grę wchodzą malowanie proszkowe i malowanie tradycyjnymi farbami rozpuszczalnikowymi? Z ekologicznego punktu widzenia wybór jest prosty: farby proszkowe są przyjazne dla środowiska. Ale czy są równie przyjazne dla portfela? O tym piszemy w poniższym artykule.

 

Malowanie proszkowe – koszty

malowanie proszkowe krakowZałóżmy, że mamy do pomalowania felgi samochodowe. Który ze sposobów bardziej się w tym przypadku opłaca: malowanie proszkowe czy tradycyjne? Jeśli decydujemy się na ten pierwszy sposób, czeka nas wydatek rzędu 50-300 złotych. Wysokość ceny jest uzależniona od rozmiaru felgi oraz od tego z jakiego materiału została zbudowana. Nie bez znaczenia jest też fakt, jaka firma wykonuje usługę – każda malarnia ma bowiem swój cennik. Przyjmuje się jednak, że średni koszt pomalowania jednej felgi wynosi ok. 100 złotych – cena obejmuje przygotowanie powierzchni, czyli piaskowanie bądź śrutowanie, a następnie jej polakierowanie.

 

Malowanie proszkowe a malowanie tradycyjne – porównanie kosztów

Koszty malowania tradycyjnymi farbami są podobne do tych, które poniesiemy za malowanie proszkowe. Jest jednak pewna różnica – tradycyjnie malować możemy sami, proszkowo – w malarniach, co oznacza, że w pierwszym przypadku ponosimy niższe koszty. Jest jednak małe „ale”, bo „taniej” w tym przypadku wcale nie oznacza „lepiej”. Malując tradycyjnie, a do tego samodzielnie narażasz się na uzyskanie mało trwałych powłok, na które trzeba często nanosić poprawki, a co za tym idzie – ponosić dodatkowe koszty. W związku z tym „supertania” metoda przeistacza się w całkiem drogą metodę, na tle której malowanie proszkowe wypada dużo korzystniej. Pod każdym względem.