fbpx

Największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie – firma BASF, rozpoczęła rozbudowę ośrodka rozwojowo-badawczego w Szanghaju. Ośrodek zajmuje się lakierami samochodowymi, a w ramach prowadzonych w nim prac, mają powstać nowe formuły farb proszkowych, które będą mogły być wykorzystywane w motoryzacji.

Rozwój rynku farb proszkowych – w kierunku ekologii

malowanie proszkowe - testowanie nowych farbW związku z dynamicznym rozwojem branży proszkowej, BASF rozpoczęła wzmożone prace nad nowymi formułami farb, żywic, syntezy polimerów, które będą wykorzystywane w lakiernictwie samochodowym. W planach badawczych są również działania w obszarze metod aplikacji lakierów, takich jak natryskiwanie czy powlekanie elektroforetyczne. Wszystkie czynności podejmowane będą w laboratoriach na terenie Chin, głównie w Szanghaju. Wspólnym mianownikiem dla nich będzie idea wspierania ekologicznych rozwiązań powodujących zmniejszenie emisji lotnych związków organicznych do atmosfery.

Farby proszkowe przyszłością motoryzacji

Obecnie tradycyjne farby są wciąż najczęściej wykorzystywaną metodą w lakiernictwie samochodowym. Będzie się to jednak zmieniać z przyczyn nie tyle ekologicznych, co ekonomicznych. By pomalować karoserię tradycyjnie, potrzeba aż 4 warstw lakieru. W przypadku malowania proszkowego – wystarczą dwie. Ponadto koszt produkcji farb proszkowych jest o 1/4 niższy niż w przypadku lakierów tradycyjnych. I choć stanowią one zaledwie 10% wszystkich produkowanych farb 10%, w obliczu rosnącej produkcji samochodów na świecie, ten odsetek może się z czasem znacząco zmienić.