fbpx

Obie z metod cieszą się dużą popularnością i każda z nich ma swoje plusy i minusy. W niniejszym materiale weźmiemy je pod lupę i poddamy konfrontacji. Która z nich wygra? Czytaj dalej!

 

Malowanie proszkowe

 

malowanie ProszkoweTechnologia malowania proszkowego opiera się na farbach o konsystencji proszku, za pomocą których pokrywane są powierzchnie przedmiotów – metalowych (i nie tylko). Farba jest aplikowana za pomocą specjalnego pistoletu, a następnie umieszczana w piecu, Tam pod wpływem temperatury stapia się, a następnie jest utwardzana, dzięki czemu zyskuje wyjątkowo wysoką trwałość. Pomalowane w tej technologii elementy charakteryzują się wysoką odporność na korozję, a do tego mogą występować w różnorodnych wersjach kolorystycznych, a podczas ich malowania wystarczy nałożyć tylko jedną warstwę farby, bez zastosowania podkładów, co oszczędza czas, materiał i pieniądze.

 

Malowanie natryskowe

Technologia malowania proszkowego podobnie jak w przypadku malowania proszkowego, polega na nałożeniu farby na element za pomocą specjalnego pistoletu. Różnica polega jednak na tym, że farba nie ma konsystencji proszku, lecz płynu, a aplikacja odbywa się poprzez „wyrzucenie” z pistoletu drobinek kropelkowych pod wysokim ciśnieniem. Czym różni się malowanie proszkowe od malowania natryskowego? Oprócz konsystencji farby, obie technologie różnią się między sobą: ilością odpadów (odpady farby, które powstają w czasie malowania proszkowego nadają się do odzysku, w przypadku malowania natryskowego: nie), dostępnością i łatwością (malowanie proszkowe lepiej przeprowadzać w profesjonalnych malarniach, malowanie natryskowe można natomiast wykonywać na własną rękę).

Podsumowując, mimo podobieństw, malowanie proszkowe i natryskowe różnią się między sobą kilkoma niuansami. Jednym z nich jest wytrzymałość powłoki, która skłania jednak do korzystania z usług profesjonalnych malarni świadczących usługi malowania proszkowego (Kraków zaprasza!).