fbpx

Kiedy malowanie proszkowe pojawiło się jako jedna z metod pokrywania powierzchni metalowych i nie tylko, towarzyszyła mu jedna metoda dotycząca utwardzania farb. Obecnie, wachlarz możliwości w tym temacie nieco się zwiększył i to właśnie o sposobach utwardzania farb proszkowym opowiemy na łamach niniejszego materiału.

malowanie proszkowe krakowPiec proszkowy

Pierwotną i najbardziej popularną metodą utwardzania farb proszkowych jest utwardzanie ich w specjalnym piecu konwekcyjnym opartym na gazie ziemnym. Piec jest wyposażony w systemy termoobiegu powietrza, które ułatwiają sprawniejszy i równomierny obieg ciepła. Mimo dobrej jakości tej metody, z czasem zaczęto poszukiwać bardziej efektywnych sposobów wypalania farby.

Piec promiennikowy

Bazą dla tego pieca jest gaz ziemny lub energia elektryczna. A obróbka farby odbywa się przy wykorzystaniu podczerwieni. Choć cały proces przebiega znacznie szybciej, powłoka jest idealnie utwardzona. Nie da się jednak ukryć, że przez wzgląd na wysoką cenę takiego pieca, malowanie proszkowe z jego użyciem jest bardziej kosztowne, ale za to zyskuje wszechstronne zastosowanie – np. do malowania drewna czy tworzyw sztucznych.

Promieniowanie ultrafioletowe

Kolejną, mniej znaną, ale również stosowaną metodą na utwardzenie farby proszkowej jest jej obróbka za pomocą promieni ultrafioletowych. Jak ona przebiega? Malowany element poddaje się ekspozycji na promieniowanie UV po uprzednim podgrzaniu, a już po niedługim czasie farba osiąga idealne utwardzenie.