fbpx

Kiedy przygotowujemy pomalowaną już niegdyś powierzchnię do ponownego pomalowania, musimy wybrać metodę usunięcia starej farby. Warto ją dobrze przemyśleć, gdyż tylko dokładne oczyszczenie powierzchni gwarantuje najlepsze efekty, jakie można uzyskać dzięki malowaniu proszkowemu.

Chemiczne usuwanie farby

malowanie proszkowe krakowW obrębie chemicznych metod usuwania farby można wyróżnić te, które wymagają przeprowadzania kąpieli w wysokich temperaturach oraz tych, które usuną farbę również w temperaturach pokojowych. Gorące kąpiele składają się zazwyczaj z wodorotlenków, a czyszczenie za ich pomocą polega na zmydleniu farby ługiem. Chłodne kąpiele wykorzystują natomiast rozcieńczalniki i używa się ich rzadziej ze względu na dużą szkodliwość dla środowiska.

Termochemiczne usuwanie farby

Termochemiczne usuwanie farb proszkowych to kombinacja ciepła i reakcji chemicznej, która skutkuje szybkim zdjęciem starej powłoki. Polega na zanurzeniu elementu w kąpieli solnej, w której alkaliczne wodorotlenki łączą się z dodatkami utleniającymi w wysokiej temperaturze ponad 400 stopni Celsjusza. Takie warunki umożliwiają pozbycie się starej powłoki w przeciągu zaledwie kilku sekund. By postawić kropkę nad „i” i osiągnąć najlepszy efekt, wystarczy po zakończeniu kąpieli przepłukać element w letniej wodzie.