fbpx

W ostatnich latach malowanie proszkowe zdobywa coraz większą popularność. Jego historia sięga jednak znacznie wcześniej. Jakie były początki tej technologii? Jak bardzo się od tamtego czasu zmieniła? O tym dowiesz się z niniejszego materiału.

Początki malowania proszkowego

malowanie.proszkowe.krakow Można przyjąć, że historia malowania proszkowego sięga już lat 40. ubiegłego wieku. Wówczas nie była to jednak technologia, która nadawała się do większego zastosowania, ponieważ farby nanoszone były tylko za pomocą natryskiwania płomieniowego i to tylko na elementach metalowych. Funkcjonowało to w ten sposób do momentu wypracowania technologii złoża fluidalnego, za pomocą których żywice termoplastyczne nanoszono na metal. Dzięki tej zmianie, malowanie proszkowe stało się szybsze, bardziej efektywne i skuteczne i mogło być stosowane na masową skalę.

Malowanie proszkowe w późniejszych latach

W latach 60. ubiegłego wieku nastąpiła kolejna przełomowa zmiana, która jeszcze bardziej usprawniła proces malowania proszkowego. W tym okresie powstały termoutwardzalne farby proszkowe o większej skuteczności, a do tego bardziej przyjazne środowisku ze względu na eliminację ze składu rozpuszczalników. To jednak nie koniec zmian, jakie zachodzą w obrębie malowania proszkowego. Wciąż pojawiają się innowacje, które zwiększają efektywność tej technologii.