fbpx

Malowanie proszkowe i kataforetyczne tworzą zgraną drużynę, której celem jest zapewnienie malowanym elementom antykorozyjnej ochrony. Na czym polega ich współpraca? Jak przebiega proces malowania z ich udziałem? O tym poniżej.

Czym jest kataforeza?

malowanie.proszkowe.krakow Malowanie kataforetyczne jest technologią, która jest najczęściej wykorzystywana przed malowaniem proszkowym jako jego baza. W efekcie jego stosowania osiąga się skuteczne zabezpieczenie przedmiotu przed rdzewieniem i innymi problemami, które powstają na skutek kontaktu powierzchni ze szkodliwymi warunkami zewnętrznymi. By ochrona była maksymalnie skuteczna stosuje się tu metodę zanurzeniową z wykorzystaniem zjawiska elektroforezy. Całość procesu polega to na tym, że malowany element zanurza się w roztworze koloidalnym farby, a następnie jest podłączany do prądu za pomocą elektrod. W efekcie farba rozkłada się równomiernie, docierając nawet do trudno dostępnych miejsc.

 

Zalety malowania proszkowego z kataforezą

Malowanie kataforetyczne stosowane przed malowaniem proszkowym to nie tylko doskonała ochrona antykorozyjna, ale również świetne rozwiązanie pod względem estetyki, a to dzięki temu, że pole elektryczne ułatwia rozprowadzenie farby w miejscach, do których trudno byłoby się dostać inny sposób. Powstała w ten sposób powłoka ładnie się prezentuje, co jest niebywale istotne w przypadku elementów, które są na co dzień eksponowane. Przykładem może by tu karoseria samochodu czy meble. Przede wszystkim jednak taka powłoka jest odporna na działanie warunków zewnętrznych i korozję, zwiększając wytrzymałość malowanych elementów. Warto również wspomnieć o tym, że połączenie obu tych technologii: malowania proszkowego i kataforetycznego, jest przyjazne dla środowiska i nie powoduje powstawania szkodliwych skutków ubocznych. Coraz więcej lakierni proszkowych w kraju wykorzystuje u siebie połączenie kataforezy i malowanie proszkowego. Kraków również dba o tak skuteczne rozwiązania, które nie tylko chronią przed korozją, ale przy tym dobrze wyglądają. Zapraszamy zatem do naszej malarni!