fbpx

O zaletach malowania proszkowego pisaliśmy już niejednokrotnie. Jednak technologia ta, podobnie jak każda technologia przemysłowa, nie jest pozbawiona wad. W przypadku malowania proszkowego wady są po prostu trudnościami, które dotyczą specyficznych warunków, jakie są wymagane, by przeprowadzić proces w malarni.

3 trudności, na jakie można napotkać podczas malowania proszkowego

malowanie.proszkowe.krakow Zazwyczaj to, co wymaga od nas dużego wysiłku, daje nam najlepsze efekty. Podobnie jest w przypadku malowania proszkowego. Jest to bez wątpienia niebywale skuteczna technologia, która zapewnia wysoką wytrzymałość i estetykę malowanych powierzchni, nie powodując niepotrzebnych skutków ubocznych w postaci zanieczyszczenia środowiska, itp. Tak korzystne efekty można jednak osiągnąć tylko przy udziale określonych warunków, których osiągnięcie dla przeciętnego Kowalskiego może być niemożliwe. Oto i one:

1. Wysoka temperatura

W piecu, w którym pomalowane elementy są wypalane panuje temperatura sięgająca nawet 200 stopni Celsjusza. Może to stanowić pewne ograniczenie dla niektórych elementów, np. drewna, choć jak już pisaliśmy w jednym z naszych artykułów – dzięki specjalnym proszkom, malowanie proszkowe drewna staje się możliwe, a nawet coraz bardziej popularne. Przeszkoda ta wydaje się być zatem do pokonania.

2. Efekt wymaga przygotowania

By pomalować element w technologii proszkowej i dzięki temu uzyskać znakomity efekt, należy przedmiot odpowiednio przygotować, a to wymaga czasu i podjęcia pewnych czynności. W grę wchodzi zatem oczyszczenie z różnych zanieczyszczeń poprzez piaskowanie, szlifowanie, itp. Następnie wskazane jest nałożenie podkładu antykorozyjnego – np. poprzez malowanie kataforetyczne. Końcowe etapy skupiają się natomiast wokół wypalania w piecu i transportu podwieszanego, które również wymagają pewnego zaangażowania ze strony pracowników malarni.

3. Sprzęt

Do przeprowadzenie malowania proszkowego potrzeba określonego sprzętu, którego na próżno jednak szukać w przeciętnym warsztacie. Stąd też malowanie proszkowe powinno odbywać się w profesjonalnych malarniach wyposażonych w kabiny proszkowe oraz wysokiej jakości sprzęt aplikacyjny. Wszystko to daje gwarancję uzyskania trwałej powłoki proszkowej, która oprócz wysokiej wytrzymałości, zachwyca również piękną prezencją.