fbpx

Naukowcy prześcigają się w coraz to nowych odkryciach, których celem jest udoskonalanie i zwiększanie jakości farb, wykorzystywanych do malowanych powierzchni. Czerpią oni inspiracje zewsząd – również ze świata natury. A oto, co ciekawego z tych inspiracji w ostatnim czasie wynikło.

Jak szybko zmienić kolor? Inspiracja mątwą

Mątwy to stworzenia, które na co dzień żyją na dnie ciepłych mórz. Ich charakterystyczną cechą jest umiejętność zmiany koloru swojego ciała w zaledwie kilka sekund. Dzięki temu stworzenie może dopasować się do zmieniających się warunków otoczenia, unikając w ten sposób ataku drapieżnika. Taka właściwość skóry ciała mątwy zainspirowała naukowców do prac nad farbą, która również miałaby zdolność zmiany barwy. Na ich stworzeniu najbardziej zależy wojsku, które dzięki nim zyskałoby kamuflaż niemal doskonały.

Jak stworzyć samonaprawiającą się powłokę antykorozyjną?

Inspiracja ludzką skórą Inspirująca dla świata farb, zwłaszcza zaś dla technologii malowania proszkowego, może być nawet ludzka skóra. Jej właściwości rozpatrywane są w kontekście powłok antykorozyjnych, które są wykorzystywane w celu zwiększenia wytrzymałości i trwałości malowanych powierzchni. Naukowcy od lat starają się stworzyć taką powłokę, która, podobnie jak ludzka skóra, miałaby zdolność samonaprawy. Oznaczałoby to, że rysa czy spękanie, które pojawia się na powłoce, nie zwiastowałyby rychłych problemów z korozją, ponieważ powłoka potrafiłaby się „zagoić”, niczym ludzka skóra. Czy będzie to kiedyś możliwe? Prace nad tym wciąż trwają.

Jak przyspieszyć proces powstawania powłoki? Inspiracja czekoladą

Ciekawe inspiracje czerpią również naukowcy, którzy pracują nad powłokami antybakteryjnymi, wykorzystywanymi w medycynie. Chcąc opracować powłoki o większej przyczepności, trwałości i wytrzymałości sięgnęli oni po… czekoladę, wino i zieloną herbatę! Każdy z tych produktów zawiera polifenole, które wpływają na przyspieszenie procesu tworzenia się powłoki i zmniejszenie związanych z tym kosztów.