fbpx

W ostatnim artykule pisaliśmy o tym, czy można przeprowadzić malowanie proszkowe we własnym garażu. Jakie natomiast warunki musi spełniać profesjonalne pomieszczenie do realizacji tego rodzaju przedsięwzięć? Oto pierwszy z dwóch artykułów, poświęconych tematowi pomieszczeń przeznaczonych do malowania proszkowego.

Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie do malowania proszkowego?

malowanie proszkowe - warunkiBy pomieszczenie było idealnie przygotowane do procesu malowania proszkowego, należy zwrócić uwagę na następujące kryteria:

1) Wielkość pomieszczenia

Pomieszczenie, w którym będzie przeprowadzany proces malowania proszkowego powinno być na tyle duże, żeby móc w nim efektywnie realizować proces malowania, jak również dokonywać wszelkich czynności towarzyszących procesowi, takich jak składowanie farby proszkowej po dostawie, serwisowanie zainstalowanych urządzeń czy wykonywanie prostych prac konserwacyjnych, by utrzymać porządek wewnątrz malarni.

2) Powierzchnia ścian

Ściany pomieszczenia malarni powinny być gładkie i łatwe w czyszczeniu. Najlepiej, jeśli są zbudowane z materiałów, takich jak cegła, bloczki ceramiczne czy betonowe i otynkowane. Najważniejsze jest to, żeby były odpowiednio szczelne i nie przepuszczały z zewnątrz zanieczyszczeń.

3) Podłoga

Podłoga w malarni powinna być równa, gładka i pozbawiona porowatości. Powinna umożliwiać codzienne zmywanie „na mokro” powierzchni pokrytej resztkami pyłu, rozsypaną farbą i różnego rodzaju zanieczyszczeniami.

4) Ekspozycja okien

Planując rozstawienie okien, należy pamiętać o tym, że wnętrze malarni nie może być narażone na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych, dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniu, takim jak przyciemniane szyby. By uniemożliwić dostanie się zanieczyszczeń z zewnątrz, zalecane jest pozostawienie ich w stanie zamkniętym.

5) Pyłoszczelne oprawy

Malarnie mają w swoim wyposażeniu wewnętrznym sztuczne oświetlenie, w przypadku którego należy zwrócić uwagę na odpowiednią jego obudowę, które nie będzie zbierać kurzu.

 

Powyższe punkty nie wyczerpują jednak pełnego wachlarza warunków, jakie pomieszczenie musi spełnić, by można było sprawnie przeprowadzić proces malowania proszkowego. Wrócimy do tematu w kolejnym artykule.