fbpx

W ostatnim artykule rozpoczęliśmy rozważania na temat warunków, jakie powinno spełniać pomieszczenie przeznaczone do malowania proszkowego. Dziś kontynuujemy ten wątek, przedstawiając kolejne kwestie, o których warto pamiętać podczas projektowania profesjonalnej malarni.

Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie do malowania proszkowego – cd.

Oprócz wspomnianych w ostatnim materiale kwestii, związanych z podłogą, ścianami, czy oświetleniem, warto również zadbać o czynniki, takie jak:

 

 

1) Drogi komunikacyjne

Wszelkie drogi, które łączą środowisko zewnętrzne z wnętrzem malarni powinny być odpowiednio zabezpieczone, by uniemożliwić niekontrolowaną wymianę powietrza i związane z tym zanieczyszczenia. W związku z tym wszelkie elementy komunikacyjne, związane z poruszaniem się malowanych elementów lub pracowników malarni powinny być zabezpieczone drzwiami lub bramami z funkcją automatycznego samozamykania.

 

2) Przepływ powietrza

Kontrola przepływu powietrza jest niezwykle istotna z punktu widzenia efektywnie przeprowadzonego procesu malowania proszkowego. Warto zadbać o to, by w przestrzeniach przeznaczonych do innych procesów, panowało lekkie nadciśnienie w stosunku do miejsc ulokowanych na zewnątrz.

3) Temperatura

Odpowiednia temperatura jest ważnym czynnikiem w przechowywaniu farb proszkowych. W zaleceniach większości ich producentów, jest to temperatura ok. 20-30 stopni Celsjusza przy poziomie wilgotności powietrza oscylującym wokół ok. 40-60%.

4) Kontrola urządzeń emitujących energię

Każde z urządzeń wykorzystywanych w malarni emituję energię, która wpływa na podwyższenie temperatury we wnętrzu malarni. Warto mieć to na uwadze podczas projektowania pomieszczenia do malowania proszkowego, w którym mogą być również przechowywane farby wrażliwe na zbyt ciepłe warunki.

5) Pełen system wentylacji

W niektórych malarniach warto rozważyć zakup drogiego, lecz bardzo skutecznego systemu wentylacji, który umożliwi dostosowanie warunków pomieszczenia do standardów koniecznych do pomyślnego przeprowadzenia procesu malowania proszkowego.

Zadbanie o warunki opisane powyżej oraz w ostatnim artykule umożliwi perfekcyjne przygotowanie pomieszczenia do przeprowadzanego w nim malowania proszkowego. Kraków jest miastem, w którym funkcjonuje tak zaprojektowana lakiernia. Jeśli chcesz ją odwiedzić lub skorzystać z jej usług, zapraszamy na ul. Góra Libertowska 3. Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego: 731 290 490.