fbpx

Malowanie proszkowe to technologia, która pozwala na uzyskanie trwałej, wytrzymałej i pięknie prezentującej się powłoki. By efekty malowania były jeszcze bardziej piorunujące, w wielu warsztatach miesza się farby proszkowe. Czy to dobre posunięcie? O tym, czy powinno mieszać się farby proszkowe piszemy poniżej.

Z  mieszaniem farb proszkowych jest jak z loterią…

malowanie proszkowe - laczenie farb…może Ci się uda, a może nie. Mieszanie dwóch produktów, które nie były badane pod względem zgodności jest ryzykowne. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że połączą się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Wielu producentów farb już w instrukcjach odradza mieszanie danego rodzaju z innym – nawet, jeśli pochodzi od tego samego producenta i jest oparty o tę samą bazę surowcową. Warto dodać, że mieszając farby, narażamy się na utratę gwarancji, co wiąże się z ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów w sytuacji nieudanego eksperymentu i konieczności przeprowadzenia malowania proszkowego ponownie.

Decydując się na połączenie dwóch farb proszkowych, musimy się liczyć z tym, że własności otrzymanej w efekcie mieszanki mogą nas nieco zaskoczyć. Nie da się bowiem do końca przewidzieć ani jej odcienia, ani trwałości. Istnieje za to duże ryzyko powstania powłoki z wadami.

Historii znany jest przypadek firmy, która postanowiła wyprodukować farby proszkowe, nadające się do mieszania. Stworzyła ona paletę kolorystyczną, spośród której klienci mogli sięgać po dowolne kolory i je łączyć, dążąc do uzyskania pożądanego koloru. Wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie to, że mimo zadbania o najdrobniejsze detale produkcji, nie dało się wyeliminować podstawowej cechy farby, jaką jest proszkowa struktura – a jak wiadomo dwie różne mieszaniny sypkie nie są w stanie połączyć się ze sobą idealnie, zawsze powstają mniej lub bardziej widoczne „piegi”.

Mieszanie farb proszkowych jest zatem zawodną metodą uzyskiwania ciekawych kolorów. Specjaliści od malowania proszkowego i producenci farb stale dążą jednak do poszerzania palety farb o nowe kolory, a także dodatkowe efekty, które wpływają na zwiększenie atrakcyjności powłoki.