fbpx

Malowanie proszkowe jest technologią, znaną z tego, że w sposób niezastąpiony zabezpiecza malowaną powierzchnię przed szkodliwymi skutkami korozji. By zapewnić doskonałą ochronę tego rodzaju, należy sięgnąć po odpowiednią metodę zabezpieczenia. Podkład proszkowy czy cynkowy? O tym, który z nich wybrać, by zapewnić powierzchni najlepszą ochronę przed rdzą, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Cynkowanie to prehistoria?

 

Malowanie proszkowe KrakówPowłoka cynkowa na powierzchni stalowej chroni ją przed korozją, rodzi jednak również pewne niedogodności. Jedną z nich są koszty – cynkowanie jest techniką generującą wysokie nakłady i wymagającą niemałych inwestycji. Dodatkowo, powłoki cynkowe charakteryzują się dużą zawartością pyłu cynkowego, a co za tym idzie większym ciężarem właściwym, nie pozostając przy tym bez wpływu na własności mechaniczne i szczelność powłoki. Farby, które w swoim składzie mają cynk nie są w stanie w odpowiednim stanie nawilżyć pokrywanej powierzchni i są nieodporne na zginanie i tłoczenie. Ich użycie pociąga za sobą konieczność nałożenia kolejnej warstwy farby, co zwiększa ryzyko kiepskiej przyczepności powłok i ich niższej jakości.

 

Podkład proszkowy – najlepszy sposób na korozję

 

Niezastąpioną alternatywą dla podkładu cynkowego jest podkład proszkowy, który nie zawiera w składzie niepotrzebnie obciążających dodatków cynkowych. Dzięki temu powłoka jest bardziej szczelna i charakteryzuje się lepszymi własnościami mechanicznymi. Jest przy tym również łatwiejsza w aplikacji i nie wymaga nakładania większej liczby warstw. Generuje to mniej kosztów, zarówno dla budżetu, jak i dla środowiska. Najważniejszą cechą prezentowanego podkładu jest doskonała ochrona antykorozyjna, która znacząco zwiększa żywotność powierzchni pomalowanej techniką malowania proszkowego.