fbpx

Farby proszkowe są często wykorzystywane do pokrycia powierzchni urządzeń, takich jak np. czajniki. Można by zatem sądzić, że są one odporne na działanie wysokich temperatur. Czy aby na pewno?

Odporność wysoka, lecz krótkotrwała

Użymalowanie proszkowe kontra wysoka temperaturatkując pomalowane proszkowo czajniki można je z powodzeniem poddawać działaniu wysokich temperatur, sięgających nawet 120 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak, że farby proszkowe są odporne na działanie wysokich temperatur – są odporne, ale przy krótkich okresach ekspozycji i na ograniczony czas użytkowania. Warto bowiem zaznaczyć, że każdy cykl nagrzewania i ochładzania wpływa na osłabienie własności powłoki, co przyczynia się do szybszego niszczenia. To właśnie dlatego czajnik należy co jakiś czas wymieniać na nowy.

 

 

Różne rodzaje farb proszkowych i ich reakcje na wysokie temperatury

Najniższą tolerancją na wysoką temperaturą wykazują farby na bazie żywic epoksydowych. W ich przypadku bardzo łatwo rozpoznać moment, w którym wskutek wysokiej temperatury pokryta nimi powłoka nie nadaje się już do użycia. W początkowej fazie zaczyna ona żółknąć, a następnie brązowieć, co jest znakiem utraty własności mechanicznych przez powłokę. Nieco lepiej radzą sobie farby oparte na żywicach poliestrowych, jednak pokrycie nimi powierzchni również nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed wysokimi temperaturami. Zarówno farby poliestrowe, jak i epoksydowe kiepsko reagują na przekroczenie temperatury 200 stopni Celsjusza, wyłączając krótki moment utwardzania ich w piecach w podobnej temperaturze.

Podsumowując, farby proszkowe nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pokrywanie powierzchni narażonych na stały kontakt z wysoką temperaturą. Wyjątkiem mogą być farby na bazie żywic silikonowych, które są w stanie wytrzymać temperaturę powyżej 300 stopni Celsjusza. Farby tego typu są póki co rzadko spotykane na rynku.