fbpx

Malowanie proszkowe to prężnie rozwijająca się technologia. Informują nas o tym regularnie eksperci z branży, którzy publikują bieżące sprawozdania i prognozy dla rynku farb. W ostatnim czasie opublikowali oni kolejny, ciekawy raport, o którym piszemy poniżej.

Rynek farb dziś

Zgodnie z raportem firmy MarketLine, w ubiegłym roku rynek farb i powłok wart był ponad 141 miliardów dolarów. Ich zdaniem to naturalny efekt wyników, jakie rynek osiągał w przeciągu ostatnich 5 lat, w ciągu których każdego roku tempo rozwoju osiągało poziom 5,5%. Najwyższe tempo odnotowały Azja i Pacyfik (8,3%), zaś najniższe – Europa z rozwojem na poziomie 1,8%.

Azja i Pacyfik to również regiony, które mogą się pochwalić najwyższym udziałem w rynku farb – wynosi on ponad 50%. Wśród rodzajów farb, które dominują w sprzedaży, są farby architektoniczne i dekoracyjne, które stanowią ponad 50% rynku. Wciąż na silnej pozycji są farby przemysłowe, które są jednak powoli wypierane przez bardziej ekologiczne odpowiedniki, np. te wykorzystywane do malowania proszkowego.

Rynek farb jutro

Malowanie proszkowe jest technologią, która według prognoz będzie odnotowywała systematyczny wzrost tempa rozwoju do 2020 roku. Zgodnie z prognozami ekspertów, z czasem udział Azji i Pacyfiku na rynku będzie spadał, zaś tempo rozwoju rynku farb w Europie delikatnie przyspieszy.

Biorąc pod uwagę swoją skuteczność, długoletnią wytrzymałość oraz przyjazność dla środowiska, malowanie proszkowe to technologia przyszłości. Jego udział na rynku farb nieustannie rośnie. Dzieje się tak również dlatego, że farby proszkowe nadają się do zastosowania w przypadku coraz szerszego wachlarza produktów, np. szkła lub płyt MDF.