fbpx
Ostatnio bardzo modne staje się wypożyczanie aut na minuty – tzw. car sharing. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą ponosić kosztów utrzymania pojazdu, a zarazem nie lubią poruszać się po mieście taksówkami, komunikacją miejską. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z takiej opcji, dowiedz się kto pokrywa koszty napraw po ewentualnej stłuczce wynajętego auta. O tym poniżej.

Samochód ubezpieczony… ale nie zawsze

Naprawa wypożyczonego autaWiększość firm, które oferują auta do wynajęcia na minuty obejmuje je ubezpieczeniem OC, co oznacza, że w jeśli prowadzący pojazd spowoduje wypadek, firma ubezpieczeniowa pokryje koszty ewentualnych napraw auta osoby poszkodowanej, a także wypłaci jej odszkodowanie. Firmy te dodatkowo wyposażają się również w ubezpieczenie AC, by uzyskać odszkodowanie i środki na naprawę auta, które spowodowało wypadek. Czy to oznacza, że wynajmując auto, jesteśmy zwolnieni z odpowiedzialności i ewentualnych opłat?

Kiedy zapłacisz za naprawę felg, a kiedy nie?

W zależności od rodzaju ubezpieczenia, jakie oferuje dana firma wynajmująca auta, możesz być zwolniony z kosztów napraw lub wyłożyć na nie nawet 4 tysiące złotych! By uchronić się przed ponoszeniem takich kosztów, należy dokładnie przeczytać regulamin firmy, z usług której chcemy skorzystać. Część z nich w ramach wynajmu auta oferuje pakiet ubezpieczeń w cenie. Rozszerzone pakiety obejmują zazwyczaj pokrycie kosztów związanych z uszkodzeniem opon, felg, karoserii, itd. Dzięki niemu nie musimy płacić za regenerację felg i inne zabiegi przywracające samochodowi kondycję sprzed stłuczki. Trzeba jednak uważać – są bowiem również firmy, które nie oferują takiego zakresu ubezpieczeń, co oznacza, że pokrycie kosztów napraw spada na wynajmującego.