fbpx

W jednym z naszych ostatnich artykułów, wspominaliśmy o jednym z najczęstszych defektów powłok proszkowych, czyli o tzw. skórce pomarańczowej. To jednak nie wszystkie defekty, jakie mogą powstać w czasie malowania proszkowego. O błędzie igłowania i kraterów przeczytasz poniżej.

Igłowanie – błąd utwardzania

Igłowanie jest niedoskonałością, która przejawia się w znajdujących się na powierzchni małych kraterów, które wyglądają, jakby powstały przez nakłucie igłą. Takie „piegi”, choć niepozorne, nie prezentują się estetycznie. Dlaczego w ogóle powstają? Powodem powstania nieestetycznych „nakłuć” jest brak odgazowania lotnych substancji i powietrza podczas utwardzania farby w piecu. Substancje, które próbują się wówczas „wydostać” spod farby, skutkują porami i zagłębieniami w malowanych elementach. Głównym winowajcą w tej sytuacji jest wilgotny proszek, który został wykorzystany do malowania. By nie dopuścić do efektu igłowania w przyszłości, należy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania farby.

Kratery – problem formującej się powłoki

Kratery to defekt, który może zaistnieć jeszcze przed utworzeniem się powłoki, gdy substancje pod mięknącym proszkiem zaburzają proces idealnego krycia. W efekcie na malowanej powierzchni powstają nieestetyczne nierówności, wyglądem przypominające kratery. Powodem takiej sytuacji może być, np.: niedostateczne przygotowanie powierzchni do malowania (Jak przygotować powierzchnię do malowania? O tym TU): pozostałości po olejach, smarach i innych zanieczyszczeniach to główna przyczyna powstania kraterów. Powodem ich pojawienia się może być również nieodpowiedni dobór farby proszkowej, a także zanieczyszczenia z otoczenia linii malarskiej, mokre podłoże itp.

 

Proszkowanie KrakówCo zrobić, by uniknąć opisywanych powyżej defektów? Jaki jest przepis na idealne malowanie proszkowe? Kraków podpowiada: skorzystaj z pomocy specjalistów z lakierni proszkowej Stelco. Zapraszamy do zakładu, znajdującego się przy ul. Góra Libertowska 3. Tu zapewniamy bezbłędne przeprowadzenie procesu malowania. Pomyślność prac zapewnia świetne przygotowanie kadry pracowników, a także najwyższej klasy sprzęty i urządzenia do malowania proszkowego.