fbpx

Pora wymiany opon na zimę nieuchronnie się zbliża. Jeśli zależy Ci na tym, by powrócić do nich w sezonie wiosennym, zadbaj o odpowiednie warunki ich przechowywania.

Przygotowanie felg do przechowania

W przypadku felg aluminiowych należy pamiętać, że przed „wakacjami zimowymi” przyda im się mała kąpiel. W czasie eksploatacji elementy ulegają zanieczyszczeniom – najbardziej charakterystyczny jest czarny nalot pyłu z hamulców, który przed przechowaniem należy usunąć. Zwykłe mycie może w tym przypadku nie wystarczyć, dlatego zalecamy sięgnąć po środki specjalistyczne. By zapobiec przywieraniu brudu i zanieczyszczeń przez okres zimy, po wyczyszczeniu felg, należy je zakonserwować oraz nawoskować. W przypadku felg stalowych, proces przygotowania do przechowania jest znacznie prostszy – w ich przypadku wystarczy dokładne wyczyszczenie za pomocą środków dedykowanych lub zwykłej wody z szamponem. Należy jednak pamiętać o dokładnym wysuszeniu elementów, by uniknąć zagrożenia korozją.

Jakie warunki przechowywania opon z felgami?

Najważniejsze, że w przechowywaniu opon z felgami jest miejsce. Należy zadbać o to, by pomieszczenie, w którym będą znajdować się części miało odpowiednią temperaturę (od -5 do +25 st. C) oraz wilgotność powietrza (max. 70%). Odradzamy przechowywanie opon z felgami na zewnątrz. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne może poskutkować degradacją i przedwczesnym zestarzeniem się opony. Warto również pamiętać o tym, że elementy nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła (np. kaloryferów), rozpuszczalników, produktów ropopochodnych ani urządzeń generujących ozon, takich jak transformatory. Narażenie opon na takie warunki grozi uszkodzeniami felg i nie tylko.

Ułożenie opon z felgami

opony i felgi - przechowaniePrzygotowując felgi do przechowania, należy odpowiednio je ułożyć, najlepiej na boku i w stos – jedna nad drugą. Warto przy tym pamiętać o tym, by pod pierwszą oponą znalazła się jakieś zabezpieczenie przed ocieraniem się o podłoże. Dobrym sposobem na przechowanie opon jest również zawieszenie ich na specjalnym haku lub stojaku.