fbpx

Malowanie proszkowe jest prężnie rozwijającą się technologią, która na dobre rozgościła się już w wielu branżach – również w budownictwie i architekturze. Jakie są plusy i minusy ich stosowania w tym obszarze?

malowanie proszkowe w architekturzeIm bliżej ekologii, tym lepiej

Zwrot ku ekologii da się już zaobserwować w wielu dziedzinach przemysłu. Społeczeństwo, ku naszej uciesze, zdaje się mieć coraz większą potrzebę ograniczania szkodliwych dla zdrowia i środowiska lotnych związków organicznych, dlatego większym zainteresowaniem darzy ekologiczne technologie, jakie wiążą się z malowaniem proszkowym. Zapotrzebowanie na farby proszkowe rośnie również w architekturze – zwłaszcza zaś w krajach rozwijających się, gdzie powstają coraz to nowe budynki mieszkalne i biurowce. Jakie korzyści dla branży niesie ich stosowanie?

Malowanie proszkowe ma swoje plusy…

O zaletach malowania proszkowego można by pisać długo. Nic więc dziwnego, że technologia ta zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników w każdej branży – również w budownictwie i architekturze.

Swoją popularność farby proszkowe zawdzięczają wielu czynnikom. Jednym z nich są restrykcyjne regulacje prawne, które wprowadzają ograniczenia dotyczące stosowania produktów bazujących na rozpuszczalnikach. Chcąc się do nich dostosować, firmy muszą stawiać na ekologiczne produkty, a do takich bez wątpienia należą farby proszkowe, które w odróżnieniu od swoich tradycyjnych odpowiedników, nie emitują LZO, pozostając przyjaznymi wobec środowiska.

Dodatkowym atutem farb proszkowych jest doskonałe krycie powierzchni – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Pomalowane w ten sposób powierzchnie wykazują lepszą odporność na brud i zanieczyszczenia, na długo zachowując nieskazitelny, estetyczny wygląd. Właściwość ta jest nieceniona zwłaszcza w cieplejszym klimacie oraz w miejscach, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza.

…ma również minusy

Malowanie proszkowe, jak każda technologia, ma również wady. Tą największą jest wciąż wysoka cena surowców, która przekłada się na wyższe koszty stosowania technologii, co czasem utrudnia wykorzystanie jej na szerszą skalę. Mimo tych trudności i wyzwań, przed jakimi stoi malowanie proszkowe, jej rozwój nie ustaje, co niezmiernie nas cieszy.

Chcesz skorzystać z usługi malowania proszkowego w Krakowie? Odwiedź lakiernię proszkową Stelco przy ul. Góra Libertowska 3! 🙂 Zapraszamy.

Zobacz także: Malowanie proszkowe elementów architektonicznych