fbpx

Zastanawiasz się, jakie ogrodzenie będzie Ci służyło przez długie lata: pomalowane proszkowo czy ocynkowane? W niniejszym artykule prezentujemy największe wady i zalety obu rozwiązań.

Malowanie proszkowe

malowanie proszkowe krakowMalowanie proszkowe to technologia, która zdaje egzamin w wielu branżach. Nie inaczej jest w przypadku szeroko pojętej branży budowlanej, o czym wspominaliśmy już niejednokrotnie w naszych artykułach.

Zobacz: Farby proszkowe w architekturze

Z naszego doświadczenia wynika, że malowanie proszkowe doskonale sprawdza się również w kryciu ogrodzeń. Warto jednak pamiętać o tym, aby przed zabiegiem przeprowadzić fosforanowanie, które zabezpieczy powierzchnię przed korozją. Dzięki temu powłoka będzie efektowna i trwała przez długie lata, nie wymagając w tzw. międzyczasie specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Minusem tego rozwiązania jest jednak możliwość powstania w narożach i zakamarkach klatki Faraday’a, czego konsekwencją jest powstanie w przyszłości ognisk korozji.

Cynkowanie ogniowe

Ocynk to metoda krycia, która gwarantuje powierzchni wysoką odporność na czynniki wywołujące korozję. Proces cynkowania polega na oczyszczeniu powierzchni poprzez podtrawienie kwasem, a następnie na zanurzeniu w kąpieli cynkowej. W efekcie tworzy się warstwa wierzchnia, a także powłoka ochrona wewnątrz profili, co pozwala zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją nawet przez kilkanaście lat.

Minusem cynkowania ogniowego jest m.in. to, że pozostawia na powierzchni zgrubienia i nadlewy, które wymagają mechanicznego czyszczenia, co w efekcie prowadzi do zdarcia powierzchni ocynkowanej.

A może jedno i drugie?

Połączenie technologii malowania proszkowego i cynkowania ogniowego wydaje się być rozwiązaniem optymalnym. By uzyskać najlepsze efekty, warto w pierwszej kolejności poddać ogrodzenie cynkowaniu, a następnie pokryć je farbami proszkowymi. Efektem jest element wzorowo zabezpieczony przed korozją, a dodatkowo prezentujący się niezwykle estetycznie i efektownie.

Jeśli chcesz skorzystać z usługi malowania proszkowego w Krakowie, zgłoś się do nas! Lakiernia proszkowa Stelco oferuje profesjonalne i kompleksowe usługi w tej kwestii. Kadra naszych pracowników to wyspecjalizowani i doświadczeni fachowcy, którzy doradzą Ci w temacie malowania ogrodzenia, a także pomogą w przypadku wszystkich innych dylematów związanych z malowaniem proszkowym. Zapraszamy do naszego warsztatu przy ul. Góra Libertowska 3. W razie pytań, skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer telefonu: +48 731 290 490.