fbpx

Jak malować, żeby było dobrze? W jednym z naszych artykułów wspominaliśmy, jak krok po kroku pomalować kaloryfer. Jakich natomiast kroków unikać? O tym opowiemy Ci na łamach niniejszego materiału. Oto 10 czynności zakazanych podczas malowania proszkowego.
malowanie proszkowe - błędyZobacz także: 7 grzechów głównych w malowaniu proszkowym

1. Farbę proszkową przechowuj w złych warunkach
Farba proszkowa powinna być przechowywana w ciemnym pomieszczeniu o wilgotności powietrza 50-65% i temperaturze 5-35 st. Celsjusza. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi zmianą właściwości farby, a co za tym idzie – niemożnością jej wykorzystania.

2. Maluj bez podwieszania
Transport podwieszany umożliwia pomalowanie elementów oraz przemieszczenie ich bez naruszania ich powłoki. Nie korzystając z tego systemu narażasz się na ryzyko powstania licznych uszkodzeń.

3. Nie korzystaj z otworów ściekowych
Brak otworów, które umożliwiałyby odpływ środków służących do odtłuszczania i nadtrawiania powoduje, że woda, która pozostaje nieodparowana podczas wygrzewania skrapla się podczas wypalania powłoki i niszczy utwardzoną powierzchnię farby.

4. Oznaczaj powierzchnię markerami olejowymi
Ponieważ oznaczeń naniesionych markerem permanentnym nie da się usunąć, zaleca się używanie ich tylko w miejscach niewidocznych. W innym wypadku będą widoczne nawet po pomalowaniu powierzchni.

5. Maluj powierzchnie pokryte silikonami
Silikon na powierzchni to gwarancja słabej jakości krycia. By uniknąć kiepskiego efektu, należy powierzchnię gruntowanie oczyścić.

6. Miłuj zawalcowania i zendra
Jeśli chcesz zmniejszyć przyczepność farby do podłoża, zawalcowania i zendra z pewnością ułatwią Ci osiągnięcie tego celu. Jeśli jednak zależy Ci na długotrwałej przydatności malowanego elementu, postaraj się usunąć tego rodzaju niedoskonałości.

7. Szpachluj duszo, piekła nie ma
Wykorzystywana do lakierowania na mokro masa szpachlowa i wysokie temperatury towarzyszące polimeryzacji farby proszkowej zdecydowanie się nie lubią i nie polubią, dlatego jeśli nie życzysz sobie katastrofy, postaraj się unikać tego połączenia.

8. Maluj zardzewiałe elementy
…zwłaszcza, jeśli zależy Ci na kiepskiej przyczepności farby do podłoża oraz dramatycznie słabym efekcie końcowym malowania.

9. Pomijaj wewnętrzne strony profili
Tam kryje się tłuszcz, który za sprawą nieszczelnych spawów może wypłynąć i znacząco pogorszyć prezencję powłoki.

10. Myj rozpuszczalnikiem nitro
Taka metoda konserwacji skutecznie uszkodzi pomalowaną powłokę. By wydłużyć jej trwałość i estetyczną prezencję należy używać wody o temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza oraz słabych detergentów o neutralnym PH.