fbpx

Regeneracją felg z pasją i zaangażowaniem zajmujemy się na co dzień, ale „po godzinach” lubimy być na bieżąco z nowinkami, które dotyczą szeroko pojętej motoryzacji. Ostatnio natknęliśmy się na nowinkę, która zaciekawi wszystkich kierowców: już niebawem będziemy mogli założyć w swoim samochodzie… opony z mniszka lekarskiego!

Continental walczy o ekologiczne opony

Projekt badawczy „Taraxagum – opony z kauczuku z mniszka lekarskiego” powstał dzięki współpracy producenta opon, firmy Continental oraz prof. Dirk Prüfer. W ramach tego innowacyjnego programu autorom udało się wyhodować pierwsze okazy mniszka kok-sagiz, zwanego też gumodajnym. Już niebawem, dzięki posiadanej wiedzy i opracowanym technologiom, naukowcom uda się również maksymalnie zoptymalizować czas potrzebny do jego wyhodowania. A to oznacza, że opony z mniszka będą seryjnie produkowane i sprzedawane na całym świecie. Dzięki takiemu ogumieniu z pewnością zyska środowisko, jest to bowiem produkt zdecydowanie bardziej ekologiczny niż tradycyjne surowce służące do produkcji opon.

O co chodzi z tym mniszkiem?

opony z mniszkaWykorzystany do produkcji opon mniszek kok-sagiz wyróżnia się nietypową właściwością: jego lateks charakteryzuje kauczuk o wysokiej masie cząsteczkowej, czyli łańcuchy cząsteczek kauczuku, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle kauczukowym. Ten właśnie kauczuk został wykorzystany przez Continetal do produkcji prototypów opon do pojazdów osobowych i ciężarowych. Jak pokazały testy, ogumienie sprawdza się tak samo dobrze jak jego odpowiedniki wyprodukowane tradycyjnymi metodami. Szacuje się, że opony z mniszka lekarskiego będą gotowe do masowej produkcji za ok. 5 lat. Co myślicie o tym projekcie? Nam bardzo się podoba! Choć w kwestii regeneracji felg prawdopodobnie nic nie zmieni, z pewnością pozytywnie zadziała na środowisko. I tego pozytywu się trzymamy!