fbpx

Rozmiar ma znaczenie – przynajmniej w kwestii felg. Duże felgi przyciągają wzrok, dlatego producenci aut prześcigają się w wielkości wypuszczanych na rynek obręczy. Obecnie 14 calowa felga wydaje się być absolutnym minimum, a serca kierowców coraz częściej podbijają modele z felgami w rozmiarze 18 cali. Jakie plusy i minusy mają takie obręcze?

Zalety dużych felg

felgiJak dobrać odpowiednie felgi do samochodu? Jeśli chodzi  o obręcze o dużych rozmiarach, wśród ich zalet wymienić można choćby:

1) Efektowny wygląd
Grube opony nie są już w modzie, dlatego producenci starają się wypełnić powiększającą się przestrzeń nadkola czymś bardziej atrakcyjnym, np. większą felgą. Nie od dziś wiadomo, że kupujemy oczami, a tak okazale prezentujące się obręcze zdecydowanie wyróżniają samochód na tle innych aut na parkingu.

2) Łatwiejsze dopasowanie hamulców
Z uwagi na to, że samochody mają coraz większe hamulce, coraz trudniej dopasować je do felg w małych rozmiarach. Duże felgi dają szansę optymalnego skomponowania tych dwu części podwozia samochodu.

3) Większe bezpieczeństwo jazdy
Duże felgi znakomicie sprawdzają się w ogumieniu o niskim profilu, zapobiegając tzw. efektowi wykładania opony na zakręcie. Niestety nie zawsze połączenie niskiego profilu z dużą felgą zdaje egzamin, stąd też kierowcy częściej decydują się na większe profile.

Minusy dużych felg

1) Komfort codziennej jazdy nie zawsze zachwyca
O ile większa szerokość opony sprawdza się w motosporcie, o tyle w codziennym użytkowaniu już niekoniecznie. Wyniki niezależnych testów pokazały, że największy rozmiar felgi nie zawsze, a nawet rzadko są bardziej komfortowe od standardowych felg.

2) Zima może dać im w kość
Felgi o mniejszej średnicy charakteryzuje większa przyczepność, dzięki czemu są one bardziej bezpieczne, zwłaszcza w tak trudnych warunkach jak te zimowe.

3) Duże felgi łatwiej uszkodzić
Czasem wystarczy tylko zahaczyć o krawężnik podczas parkowania, by obręcz uległa zniszczeniu. Wtedy ratunkiem może się okazać jedynie wizyta w profesjonalnym warsztacie i skorzystanie z usługi, jaką jest regeneracja felg. Kraków oferuje wiele opcji w tym zakresie. Jedną z nich jest lakiernia proszkowa Stelco, gdzie fachowcy od lat naprawiają obręcze, przywracając im pierwotną świetność. Przekonaj się o tym sam, odwiedzając warsztat przy ull. Góra Libertowska 3 w Krakowie. Zapraszamy!