fbpx

O malowaniu proszkowym moglibyśmy pisać długo i płomiennie, a korzyściom płynącym z jej stosowania bez trudu poświęcilibyśmy grube tomy. Dziś jednak skupimy się na innym aspekcie tej technologii, a mianowicie na usuwaniu starych powłok proszkowych. Jak to się robi? O tym w naszym materiale.

Po co usuwa się farbę proszkową?

Powodów, dla których decydujemy się na usunięcie z powierzchni farby proszkowej jest wiele. Czasem motywują nas do tego pojawiające się defekty, np. łuszcząca się powłoka, odpadające płaty farby, a czasem po prostu zwykła chęć zmiany koloru danego elementu. Niezależnie od tego, co jest powodem zmiany, procedura usuwania powłoki za każdym razem powinna być taka sama. Jaka? O tym poniżej.

Dwie metody usuwania powłok malarskich

Wśród sposobów na usunięcie farby proszkowej wymienić można:

Malowanie proszkowe - naprawa powłoki

Malowanie proszkowe – naprawa powłoki

– metody chemiczne:
W obrębie tej metody zastosować można z kolei 2 rodzaje kąpieli, które pomogą w skutecznym pozbyciu się starych powłok. Jedną z nich jest gorąca kąpiel składająca się z wodorotlenków. Czyszczenie powierzchni polega tu na zmydleniu powłoki ługiem. Druga kąpiel bazuje na niskiej temperaturze i rozpuszczalnikach, w związku z czym jest mniej przyjazna dla środowiska, a tym samym rzadziej stosowana.

– metody termochemiczne
By skorzystać z tej metody, należy przygotować specjalną kąpiel solną, w której w wysokiej temperaturze, tj. ponad 400 st. Celsjusza, alkaliczne wodorotlenki połączą się z dodatkami utleniającymi. Zanurzony w takiej kąpieli element błyskawicznie pozbywa się starej powłoki. By wzmocnić efekt na koniec warto przepłukać go letnią wodą.

Zobacz również: Usuwanie farby proszkowej za pomocą… farby proszkowej!

Usuwanie starych powłok oraz malowanie proszkowe to nasza specjalność! Jeśli chcesz skorzystać z usług naszej lakierni proszkowej, odwiedź nas przy ul. Góra Libertowska 3. W razie pytań, służymy również pomocą pod nr tel.: 731 290 490.