fbpx

W procesie malowania proszkowego, tak jak i przypadku innych technologii, pojawienie się błędów jest nieuniknione. O jednym z takich błędów pisaliśmy w ostatnim artykule, omawiając problem rybich oczu. W niniejszym materiale skupimy się na kolejnych defektach, jakimi są zacieki i zmatowienie. Opowiemy o tym, skąd się biorą oraz w jaki sposób zapobiec ich powstaniu.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zaciekach

Zacieki to charakterystyczne, widoczne gołym okiem defekty, które powstają na etapie utwardzania, kiedy farba na pionowych częściach elementu ma małą lepkość. Powodem powstania tego rodzaju mankamentu jest zazwyczaj zbyt gruba powłoka, zbyt szybko przeprowadzone nagrzewanie, za wysoka temperatura lub nadmierna lepkość farby proszkowej podczas tworzenia się powłoki. By nie dopuścić do powstania zacieków, należy zoptymalizować grubość powłoki, a także poprawić warunki nakładania powłoki – zgodnie z wytycznymi producenta.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zmatowieniu

defekty malowania proszkowegoKiedy powłoka po malowaniu ma mało estetyczny, matowy wygląd i posiada mleczny odcień, to znak, że nie udało się nam uniknąć efektu zmatowienia. Najczęstszą przyczyną powstawania tego rodzaju mankamentów jest mieszanie farb o różnym składzie chemicznym lub pojawienie się gazów w piecu. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest wymiana farby, a następnie skrupulatne wyczyszczenie pistoletu i przewodów lakierniczych. Zanim po raz kolejny przystąpimy do czynności malowania, należy również dokładnie sprawdzić parametry przygotowania powierzchni oraz podjąć kroki w celu zapobiegania akumulacji gazów w piecu.

Jeśli chcesz uniknąć pojawienia się defektów podczas malowania proszkowego, skorzystaj z pomocy profesjonalistów! Zapraszamy do lakierni proszkowej Stelco w Krakowie. Bazując na doświadczeniu, kwalifikacjach oraz świetnym wyposażeniu, jesteśmy w stanie zrealizować zamówienie na malowanie proszkowe różnego rodzaju elementów przemysłowych, kształtowników oraz indywidualnych projektów przygotowanych na indywidualne zamówienia. Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z nami dzwoniąc pod nr tel. 731 290 490 lub odwiedzając nasz warsztat w Krakowie przy ul. Góra Libertowska 3. Do zobaczenia!