fbpx

W którym rejonie świata malowanie proszkowe jest bardziej popularne? Wydawać by się mogło, że Stany Zjednoczone przodują we wdrażaniu wszystkich najnowszych technologii. Nie jest tak jednak w przypadku malowania proszkowego. W praktykowaniu i udoskonalaniu tej technologii przoduje Europa. Z czego to wynika? Wyjaśniamy poniżej.

Malowanie proszkowe w Europie

malowanie proszkowe na świecieW rejonie europejskim malowanie proszkowe jest wykorzystywane od lat w różnych dziedzinach. Ceni się je tutaj z wielu powodów. Farby proszkowe charakteryzuje je wysoki odzysk, dzięki czemu ich efektywność wynosi ok. 90%, a straty farby nie przekraczają zazwyczaj 2-3%. Ponadto farby proszkowe są zdecydowanie bardziej ekologiczne od swoich tradycyjnych odpowiedników, nie emitując podczas aplikacji szkodliwych związków organicznych do atmosfery. Ich zaletą jest również to, że doskonale chronią powierzchnię przed pojawieniem się korozji. Dodatkowo – świetnie sprawdzają się w warunkach europejskich, gdzie nie mamy do czynienia z tak intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym jak np. w USA.

 

Malowanie proszkowe w Stanach Zjednoczonych

Właśnie z uwagi na brak odporności na intensywne promieniowanie UV, farby proszkowe nie cieszą się tak dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Dla zobrazowania różnicy: średnie dzienne promieniowanie słoneczne w Europie wynosi ok. 2,67 kWh/m², podczas gdy za Oceanem jest ono prawie dwukrotnie większe! W takich warunkach znacznie szybciej zniszczeniu ulegają fasady, ramy okien, itd., a użycie farb proszkowych jeszcze pogarsza sytuację. W związku z tym USA potrzebują technologii o znacznie wyższej wytrzymałości. Szansą dla amerykańskiego rynku są farby proszkowe z certyfikatami AAMA 2605 czy Qualicoat Klasy 3, którymi do te pory wyróżniały się tylko farby ciekłe. Tak wyspecjalizowane produkty powoli wkraczają do Stanów, stanowiąc poważną konkurencję dla tradycyjnych technologii. Czy je wyprą? Czas pokaże.