fbpx

W jednym z naszych ostatnich artykułów wspominaliśmy o tym, jak szybko i skutecznie doprowadzić swój samochód do porządku po długiej podróży, opisując pokrótce proces czyszczenia felg. W poniższym materiale skupimy się na konkretnym problemie, jakim są zasmolone obręcze. Jak je skutecznie wyczyścić? Czytaj dalej!

Grunt to profilaktyka

Najlepszym sposobem na czyste felgi jest unikanie świeżo remontowanych dróg i wybieranie tych, które są pokryte twardym asfaltem. Kiedy nie da się uniknąć miękkiego asfaltu, ważne jest, aby kontrolować prędkość swojego pojazdu. Najlepiej, jeśli nie przekraczałaby ona 40km/h. Dzięki temu jesteś w stanie uniknąć kłopotliwych plam ze smoły na swoich obręczach. A jeśli mimo tego nie udało Ci się zachować ich w czystości, należy działać. I to w miarę możliwości – jak najszybciej.

Im szybciej, tym lepiej

Z usunięciem świeżej smoły raczej nie będziesz mieć problemu. By się jej pozbyć, należy spryskać zabrudzone miejsce specjalnym preparatem, który w ciągu kilku minut rozpuści smołę. W przypadku plam z utwardzonej smoły, które zalegają na feldze dłuższy czas, może być nieco trudniej. Nie jest to na szczęście niemożliwe. By usunąć takie zanieczyszczenia z felgi, należy spryskać zasmolone miejsce specjalnym preparatem i odczekać ok. 5 minut. Gdy tylko zobaczysz, że po obręczy spływa rozpuszczona smoła, zmyj ją wodą, a następnie osusz element szmatką. Jeśli efekty zabiegu Cię nie zadowalają – powtarzaj go aż do skutku.

A jeśli nie masz preparatu…

…możesz wspomóc się domowymi sposobami na usunięcie smoły z felg. Wśród tych sposobów wymienić można choćby:

naftę do lamp (nanieś naftę na pędzelek i pocieraj nią zabrudzoną powierzchnię)

skrobaczkę do szyb (próbuj zerwać nią smołę, uważając przy tym, by nie uszkodzić lakieru),

glinka (najlepszy sposób na pozbycie się plam po usuniętej smole).

Czytaj również: Jak dbać o felgi?