fbpx

Technologia proszkowa zyskuje coraz więcej sympatyków. Czy w przyszłości farby proszkowe zdominują rynek, wypierając tradycyjne metody malowania? Co na ten temat sądzą eksperci? O tym piszemy poniżej.

Przyszłość należy do malowania proszkowego

przyszlosc farb proszkowychEksperci zgodnie twierdzą, że farby proszkowe systematycznie będą wypierać ciekłe farby rozpuszczalnikowe. Za technologią proszkową przemawia bowiem wiele argumentów natury ekonomicznej, ekologicznej czy nawet estetycznej.
Po pierwsze: farby proszkowe nie emitują lotnych związków organicznych, dzięki czemu są przyjazne dla zdrowia i środowiska. Kolejnym atutem technologii jest wysoka wytrzymałość i stosunkowo niskie koszty – dzięki trwałości powłok proszkowych nie ma potrzeby szybkiego ich odnawiania, a możliwość korzystania z „farb z odzysku” znacząco obniża koszty technologii.

Czytaj również: Tanie malowanie dzięki odzyskowi farb proszkowych

Dzięki różnego rodzaju pigmentom i efektom specjalnym, farby proszkowe wyróżnia również niezwykle efektowna prezencja.

Jakie wyzwania i przeszkody stoją przed malowaniem proszkowym?

Zdaniem ekspertów malowanie proszkowe to technologia przyszłości. Nie oznacza to jednak, że droga do jej dominacji jest usłana różami. Wręcz przeciwnie. Przed malowaniem proszkowym stoi wiele trudności. Jedną z nich jest instalacja infrastruktury. Aktualnie firmy są wyposażone w sprzęty i urządzenia do lakierowania ciekłego. Zmiana technologii na proszkową wiąże się z kosztami, których wiele przedsiębiorstw się obawia.

Eksperci sądzą jednak, że porzucenie tradycyjnych farb ciekłych na rzecz malowania proszkowego to kwestia czasu. Technologia staje się coraz bliższa użytkownikowi końcowemu, co jest zasługą postępującej cyfryzacji w branży farb proszkowych. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tą technologią są również liczne korzyści, jakie płyną z wdrożenia tej technologii. Mowa tu między innymi o zmniejszonej szkodliwości dla zdrowia i środowiska, stale poszerzających się horyzontach zastosowania farb proszkowych oraz o innowacyjnych rozwiązaniach, do których technologia otwiera nam drzwi.

Czytaj również: Najnowsze technologie w malowaniu proszkowym