fbpx

W naszych artykułach wspominaliśmy niejednokrotnie o farbach proszkowych, które umożliwiają uzyskanie efektów specjalnych na powierzchni malowanego elementu. W niniejszym materiale poruszymy kwestię ich transportu. Czy wymagają innych warunków niż pozostałe produkty proszkowe?

Farby proszkowe z efektami specjalnymi – czym się wyróżniają?

Farby proszkowe z efektami dodatkowymi zawierają co najmniej dwa składniki, które różnią się ciężarem właściwym i własnościami fizycznymi. Połączenie farby z pigmentem metalicznym może mieć różną moc – im jest ono słabsze, tym bardziej produkt jest narażony na kiepskie warunki transportu. Przykład: wstrząsy podczas przewożenia mogą skutkować rozdzieleniem składników farby – lżejszy składnik będzie bowiem kierował się do góry opakowania, cięższy zaś będzie opadał na dno. W efekcie produkt nie będzie się nadawał do aplikacji.

Transportując farby o efektach specjalnych należy szczególnie zadbać o antykorozyjne podkłady cynkowe. Z uwagi na to, że zawierają wyjątkowo duże stężenie ciężkiego pyłu cynkowego, są bardziej narażone na separowanie się składników.

Transport farb proszkowych o efektach specjalnych

farby proszkowe transport

Jak zatem transportować takie produkty? W większości przypadków, farby proszkowe nie wymagają jakichś specjalnych warunków. Jeśli chodzi o farby o efektach specjalnych, wymagają one nieco więcej uwagi. W wielkim skrócie, by uniknąć uszkodzeń oraz zaistnienia niepożądanych zjawisk, należy:

1) wyeliminować problem wibracji podczas transportu,
2) nie eksponować farb na wysoką temperaturę,
3) w przypadku wątpliwości, co do jakości transportu, warto wykonać próbne malowanie i ocenić, czy powłoka prezentuje się dobrze.

Warto również pamiętać o tym, że po przetransportowaniu farb proszkowych, nie należy narażać ich na długotrwałe magazynowanie, zwłaszcza kiedy warunki otoczenia nie spełniają norm producenta.

Czytaj więcej: Długotrwałe magazynowanie farb proszkowych

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat malowania proszkowego, krakowska lakiernia proszkowa Stelco zachęca do kontaktu! Odwiedź nas na u. Góra Libertowska 3 lub zadzwoń: 731 290 490.