fbpx

Co łączy elementy, takie jak ogrodzenie, krzesło ogrodowe i felga? Każdy z tych elementów posiada części wykonane z metalu, który jest materiałem bardzo wymagającym, jeśli chodzi o malowanie. W obliczu zbliżającej się zimy, warto zadbać o zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami i korozją. Jak to zrobić? Niezastąpiona w tym względzie może się okazać technologia malowania proszkowego.

Dlaczego tradycyjne metody zawodzą?

Jak to jest z malowaniem tradycyjnymi farbami? Z naszego doświadczenia wynika, że wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe farby to nie jest najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku metalowych elementów umiejscowionych na zewnątrz. Takie farby nie chronią elementu przed korozją, na którą narażone są elementy wyeksponowane na wilgoć i opady. W takiej sytuacji należy zastosować produkty posiadające właściwości antykorozyjne. Do tej kategorii zaliczają się farby proszkowe.

Malowanie proszkowe metalu – na czym to polega?

malowanie proszkowe metaluIndukcja elektrostatyczna – to właśnie na tym zjawisku opiera się technologia malowania proszkowego. Zjawisko to umożliwia nałożenie sproszkowanej farby proszkowej na metal, czyli powierzchnię przewodzącą. Ponieważ ładunki cząstek farby oraz ładunki metalu różnią się – farba idealnie pokrywa powierzchnię. By efekt utrwalić, malowany element należy ogrzać w specjalnym piecu w temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza. W takich warunkach farba proszkowa topi się, a następnie polimeryzuje, tworząc gładką i wytrzymałą warstwę.

Malowanie proszkowe metalu – zalety

Czy warto zdecydować się na malowanie proszkowe w przypadku elementów, takich jak felgi, ogrodzenie czy meble ogrodowe? Tak! Dzięki tej technologii zyskujemy pewność, że elementy są świetnie chronione i przygotowane na każdą ewentualność pogodową: nie łuszczą się i nie pękają. Dodatkowo, malowanie proszkowe zapewnia elementom metalowym atrakcyjną prezencję, kryjąc przy okazji wszelkie niedoskonałości powierzchni. Warto również dodać, że farby proszkowe są przyjazne dla zdrowia. W odróżnieniu od farb rozpuszczalnikowych nie powodują emisji szkodliwych oparów.