fbpx

Historia malowania proszkowego jest znacznie krótsza od historii malowania tradycyjnego. Mogłoby się wydawać, że jej zaplecze kolorystyczne jest w związku z tym znacznie uboższe. Nic bardziej mylnego! Malowanie proszkowe dysponuje szeroką gamą kolorów z palety RAL, które umożliwiają pomalowanie powierzchni na ulubiony kolor.

Co to jest system RAL?

Paleta kolorów w malowaniu proszkowym sukcesywnie się powiększa. W związku z tym można wśród nich znaleźć zarówno klasyczne czernie i grafity, jak i nowe odcienie, takie jak np. champagne metallic. Wszystkie te kolory są oznaczone specjalnymi kodami. Przykładowo grupa odcieni zielonych jest opisywana jako RAL60xx, gdzie 60 oznacza kolor zielony, xx wskazuje na konkretny odcień, a hasło „RAL” oznacza, iż kolor pochodzi z systemu RAL. Co to znaczy?

RAL jest skrótem utworzonym w latach 20. XX wieku przez Niemiecki Instytut Jakości i Oznaczeń RAL. System posiadał pierwotnie ok. 30 kolorów, obecnie zaś jest ich już ponad 200.

Jakimi kolorami z palety RAL można malować proszkowo?

malowanie proszkowe KrakowWśród kolorów dostępnych w systemie RAL można wyróżnić następujące grupy odcieni:
– żółte: oznaczenie RAL10xx,
– pomarańczowe: RAL 20xx,
– czerwone i różowe: RAL30xx,
– purpurowe i fioletowe: RAL 40xx,
– niebieskie: RAL50xx,
– zielone: RAL60xx,
– szare: RA70xx,
– brązowe: RAL80xx,
– białe i czarne: RA90xx.

Każda z tych grup zawiera wiele odcieni, którymi można pomalować np. felgi. Wybór jest naprawdę szeroki, ponieważ w palecie znajdziesz kolory, takie jak między innymi grafit, antracyt, chrom, tytan, róż… Wymieniać można w nieskończoność, a ponieważ lepiej je zobaczyć na żywo niż w Internecie, zapraszamy do naszej lakierni proszkowej w Krakowie. Tu będziesz mógł obejrzeć wszystkie dostępne kolory i wybrać ten najlepszy dla felg lub innego elementu, który chciałbyś pomalować, np. ramy roweru, ogrodzenia, itp. Znajdziesz nas przy ul. Góra Libertowska 3. Jeśli przed wizytą, chciałbyś nas o coś zapytać, zadzwoń: 731 290 490.