fbpx

By uzyskać powłoki metaliczne cechujące się dobrymi własnościami ochronnymi i estetycznym wyglądem, koniecznie należy przestrzegać ogólnych zasad związanych z malowaniem farbami proszkowymi. W przypadku farb metalicznych dodatkowo należy mieć na uwadze kilka innych zasad.

Po pierwsze, należy pamiętać o tym, że przygotowanie powierzchni przed malowaniem wpływa na trwałość powłok proszkowych. W przypadku farb metalicznych jest to ważne, ponieważ już dodanie pigmentu mogło wpłynąć na osłabienie własności mechanicznych i szczelności wymalowania.

Metaliczne farby proszkowe są bardziej podatne na pojawianie się wad powłoki, które spowodowane są niedoskonałością aplikacji. Pigment w takich farbach jest dodatkiem często zaburzającym właściwe rozlewanie się powłoki w czasie utwardzania i pogarsza jej szczelność. Dlatego ze względów estetycznych oraz ochronnych należy dbać o właściwą grubość nakładanych warstw. To, co powinno zaniepokoić, to powłoka szorstka, nierównomierna, na której można zauważyć cienie.

Metaliczne farby proszkowe charakteryzują się o wiele mniejszą tolerancją na ustawienia parametrów napylania, jak i warunki w pomieszczeniu malarni. Jeśli więc w uziemieniu urządzeń aplikacyjnych znajdują się jakiekolwiek niedoskonałości, na pewno nie powstanie dobrej jakości powłoka. Objawem tego będą odgłosy przeskakujących iskier w czasie napylania. Następnie mogą pojawić się kratery i nierówności na powierzchni powłoki.

Farby proszkowe są wrażliwe na błędy utwardzania. Szczególnie widać to w przypadku powłok metalicznych, dla których niezakończone sieciowanie najczęściej przekłada się na kruchość zamiast na elastyczność. Ponadto, przyleganie do podłoża nie jest zadowalające. Takie błędy są często przyczyną reklamacji, jeśli powłoki są eksponowane w warunkach atmosferycznych.