fbpx

Oszczędność farby proszkowej przy jednoczesnym obniżaniu grubości napylanej warstwy wiąże się z różnymi następstwami. Zastanawiając się nad wykorzystaniem cienkich powłok, trzeba zastanowić się nad wieloma rzeczami.

Z powodu złożonej, bardzo małej tolerancji grubości nakładanie cienkich powłok stosowane może być jedynie do płaskich elementów o nieskomplikowanych kształtach. Ze względów ekonomicznych wykorzystywanie cienkich powłok przynosi korzyści w czasie pokrywania dużych partii powtarzalnych elementów. Warto wiedzieć także, że nie należy planować malowania cienkopowłokowego w sytuacji, kiedy trzeba często zmieniać kolory. Jako cienkie powłoki można nakładać farby o gładkiej powierzchni od błyszczącej do matowej. Nie ma wtedy możliwości otrzymywania efektów powłoki w postaci struktur. Ponadto, należy wiedzieć, że do nakładania cienkich powłok o wiele bardziej nadaje się napięciowy sprzęt aplikacyjny, w którym grubość napylanej warstwy może być szczegółowo regulowana. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z cienkich powłok należy upewnić się, że system napylania i odzysku może być używany do tej technologii.

Malowanie cienkopowłokowe wiąże się z wieloma korzyściami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że efekty uzyskuje się poprzez optymalizację procesu napylania. Jest to związane z koniecznością odpowiedniego ustawienia sprzętu aplikacyjnego. Doskonałe efekty po zastosowaniu malowania cienkopowłokowego uzyskuje się na panelach sufitowych, półkach regałów metalowych oraz na kanałkach kablowych. Jedną z najważniejszych zalet nakładania cienkich powłok można zauważyć w przypadku blaszanych elementów, które poddawane są gięciu po pomalowaniu. Im cieńsza powłoka malarska, tym łatwiej jest giąć blachę bez pęknięć powłoki.

Obniżanie grubości powłok może wiązać się z ograniczeniem, które związane jest z właściwościami kryjącymi.