fbpx

Hydro-piaskowanie to innowacyjna technologia, która polega na stworzeniu trójfazowej mieszaniny powietrza, wody i ścierniwa i skierowaniu jej w stronę obrabianej powierzchni, używając do tego węża i dyszy roboczej. Zwilżone ścierniwo wpływa na zmianę jakości parametrów obróbki.

Można zauważyć zwiększoną wydajność pracy. Mokre ścierniwa w związku z większą masą posiadają większą energię kinetyczną, dzięki czemu wzrasta intensywność obróbki. Za pomocą tej metody można też ograniczyć pylenie. Woda w czasie obróbki zmniejsza odbicia ścierniwa. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest zmywanie zanieczyszczeń. Dzięki użyciu wody można zmyć zanieczyszczenia pojawiające się w postaci soli, pyłów czy zatłuszczeń.

Do hydro-piaskowania wykorzystuje się różne materiały ścierne. Mogą być używane na przykład ścierniwa syntetyczne, granat bądź żużel pomiedziowy.

Wybór ścierniwa zależy od tego, do czego ma zostać wykorzystane. Najczęściej hydro-piaskowanie stosuje się, by poddać renowacji konstrukcje stalowe i usunąć z nich stare powłoki malarskie. Metodą tą usuwa się również stare farby termoplastyczne. Do takich czynności wykorzystuje się granat i żużle pomiedziowe. Jeśli konieczna jest obróbka takich materiałów jak kamień, beton, cegła czy drewno, można wykorzystać granat lub ścierniwa wykonane na bazie granitów. Do delikatnych materiałów, takich jak drewno polerowane, można użyć kulek szklanych posiadających odpowiednią ziarnistość.

piaskowanie Kraków