fbpx

W czasie procesu piaskowania, bądź inaczej – śrutowania, wprowadzane w ruch strumienie ścierniwa zwracane są w kierunku oczyszczanej powierzchni. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza, wody lub siły odśrodkowej. Śrutowanie gwarantuje otrzymanie najbardziej optymalnego przygotowania powierzchni do malowania.

Można wyróżnić dwa rodzaje ścierniwa – metalowe oraz niemetalowe. Pierwszy rodzaj ścierniwa, metalowy, jest szczególnie popularny, co związane jest z wysoką trwałością. Pozwala on otrzymać najlepsze rezultaty ekonomiczne. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na grubość śrutów oraz na to, czy nie zostały zaatakowane przez rdzę, ponieważ wykorzystywanie śrutów zbyt grubych i zbyt zardzewiałych do czyszczenia zgorzeliny może spowodować wbijanie rdzy w głębokie wyrwy. Śrutowanie nie poradzi sobie z zasklepioną rdzą.

Ścierniwa metalowe to:

  • śruty okrągłe, które wykorzystywane są do czyszczenia głównie stali zwykłych w urządzeniach, które wyposażone są w koła rzucające śrut; chodzi tu między innymi o urządzenia odlewnicze, linie do oczyszczania wyrobów hutniczych
  • śruty ostrokrawędziowe (łamane), są one używane w pneumatycznych oczyszczarkach, komorach śrutowniczych, które mają zamknięty obieg ścierniwa.