fbpx

Lakierowanie proszkowe to temat, który omawialiśmy już na wielu płaszczyznach – zarówno w kontekście stosowanych w jego ramach technik i systemów aplikacji, jak również w kontekście jego zastosowań. Dziś chcielibyśmy dokonać małego podsumowania omawiając zalety rozwiązania jakim jest lakierowanie proszkowe.

 

 

Zalety lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe jest jedną z najbardziej efektywnych metod pokrywania metali. Co przesądza o jakości tej technologii? Lakierowane powłoki są zdecydowanie gładsze, bez spękań, zacieków, pęcherzyków czy zmarszczeń. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu w procesie farb proszkowych, które są znacznie wyższą jakościowo alternatywą dla farb ciekłych. Dzięki nim, lakierowane powierzchnie cechuje duża odporność na działanie czynników chemicznych oraz bardzo dobre właściwości. Wśród nich wymienić należy choćby przyjazność dla środowiska – lakierowanie proszkowe nie powoduje emisji szkodliwych substancji lotnych VOC ani nie produkuje szkodliwych odpadów. Ponadto, daje możliwość odzyskiwania nawet do 100% proszku w procesie nanoszenia go na lakierowany element. Lakierowanie proszkowe to również możliwość uzyskania dużo bardziej atrakcyjnych efektów wizualnych i dekoracyjnych. Oprócz tego gwarantuje bardzo dobrą ochronę przed korozją, rdzą, ścieraniem się, blaknięciem oraz wahaniami temperatury.

 

Wszechstronne zastosowanie

 

lakierowanie proszkowe.jpgBogaty wachlarz właściwości lakierowania proszkowego sprawia, że znajduje ono zastosowanie na różnego rodzaju powierzchniach, między innymi na:

  • ogrodzeniach, bramach, balustradach, schodach,
  • konstrukcjach stalowych,
  • akcesoriach i częściach samochodowych, częściach pojazdów i maszyn (np. w ramach rowerowych),
  • sprzętach AGD, obudowie sprzętu elektrotechnicznego
  • regałach sklepowych, grzejnikach, oprawach oświetleniowych,
  • fragmentach elewacji, blachach obróbkowych, rynnach, parapetach,
  • metalowych detalach mebli ogrodowych i biurowych, etc.