fbpx

Pisaliśmy już co nieco o aplikacji Tribo w malowaniu proszkowym, uwzględniając wady i zalety tego rozwiązania. Dziś chcielibyśmy omówić temat farb używanych w tej technologii – jakie dobrze sprawdzą się w tej technologii, a jakie mniej?

 

Właściwości farb do aplikacji Tribo

 

malowanie_proszkowe_krakowFarby proszkowe wykorzystywane w aplikacji Tribo powinny charakteryzować się określonymi właściwościami dielektrycznymi. Kluczowa jest tu ich rezystowność skrośna i powierzchniowa, które decydują o tendencji do ładowania się proszku przez tarcie. Wielkość rezystowności uzależniona jest natomiast od:

  • materiału użytego do produkcji farby,
  • wielkości ziaren,
  • warunków atmosferycznych podczas aplikacji.

W malowaniu proszkowym metodą Tribo dominują farby, które w swoim składzie posiadają specjalny polimer, którego zadaniem jest poprawa zdolności cząstek farby do magazynowania ładunku. Jeśli brak w składzie farby takiego polimeru, istnieje możliwość zakupu środka poprawiającego ładowanie osobno – trzeba się jednak liczyć z tym, że ma on słabsze właściwości od wspomnianego wyżej polimeru.

 

Jakie farby nie sprawdzą się w Tribo?

Malowanie proszkowe metodą Tribo nie zda egzaminu w przypadku farb metalicznych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że elementy metaliczne w farbie obniżają właściwości dielektryczne farby, co powoduje utrudnienia w utrzymaniu jej odpowiedniego poziomu rezystowności. Co prawda istnieje możliwość wiązania cząstek pigmentu z farbą i dostosowanie gotowego materiału do aplikacji Tribo, jednak efekty wizualne takiego malowania nigdy nie będą na takim poziomie jak w przypadku wysokonapięciowej aplikacji Tribo.