fbpx

Zdarzają się sytuacje kiedy malowane proszkowo powierzchnie ulegają uszkodzeniom. Co robić w takich sytuacjach? O tym poniżej.

 

 

Gdy powstaje zaciek…

malowanie proszkoweMalowanie proszkowe jest skuteczną technologią, która generuje niewiele defektów malowanych powłok. Jednak zdarza się, że się pojawiają, a wówczas istnieją dwa wyjścia. Pierwsze z nich to zupełna renowacja uszkodzonych elementów, czyli ściągnięcie z nich farby proszkowej, ponowne malowanie i obróbka termiczna – jest to jednak nie tylko kosztowne, ale też pracochłonne. W związku z tym częściej stosuję się drugi sposób, czyli naniesienie drugiej warstwy farby proszkowej na powierzchnię. Jak to zrobić? Instrukcja poniżej.

 

Ponowne nakładanie powłoki – o czym pamiętać?

  1. Na początku warto sięgnąć po papier ścierny i ostrożnie zeszlifować miejsca, które uległy uszkodzeniu.
  2. Pył, który powstał w trakcie szlifowania należy usunąć czystą wodą, po czym wytrzeć powierzchnię ściereczką pyłochłonną.
  3. Przed malowaniem warto upewnić się czy elementy są odpowiednio uziemione.
  4. Ustawić napięcie pistoletu napylającego tak, by nie doszło do przebicia dielektrycznego, które w przypadku pierwszej warstwy jest najbardziej prawdopodobne (z powodu efektu izolacyjnego).
  5. W trakcie utwardzania ustawić należy wyższą temperaturę dla warstwy wierzchniej, a po jego dokonaniu warto zwrócić uwagę na przyczepność między warstwami powłoki.