fbpx

O tym, że malowanie proszkowe staje się coraz bardziej popularne w przemyśle motoryzacyjnym pisaliśmy już na łamach naszej strony w jednym z artykułów. W poniższym materiale skupimy się na korzyściach płynących ze stosowania tego rodzaju rozwiązań.

Jak to działa?

malowanie proszkowe krakowPrzygotowany odpowiednio do malowania proszkowego element samochodu zostaje poddany napyleniu naładowanych cząstek farby, które utrzymywane są na powierzchni dzięki siłom elektrostatycznym. Kolejnym etapem jest włożenie elementu do pieca nagrzanego do temperatury ok. 160 stopni Celsjusza. Tam farba ulega polimeryzacji, tworząc przy tym jednolitą i równą powłokę.

 

Zalety malowania proszkowego aut

Malowanie proszkowe jest metodą, która w wielu aspektach przewyższa tradycyjne malowanie karoserii. Jedna powłoka proszkowa odpowiada czterem powłokom tradycyjnego lakieru, zatem rachunek ekonomiczny jest dość prosty. Malowanie proszkowe jest nie tylko bardziej wydajne, ale również prostsze i wymaga użycia mniejszej ilości energii, a pociąga to ze sobą oszczędności kosztów produkcji na poziomie ok. 25%. Nie należy zapominać również o ekologicznych walorach farb proszkowych, które powodują o połowę niższą emisję gazów cieplarnianych w stosunku do tradycyjnie używanych farb. Malowanie proszkowe niesie również korzyści na poziomie estetyki – dzięki niemu możliwa jest zmiana koloru dowolnych elementów podwozia, zawieszenia czy hamulców, a za ich atrakcyjniejszym wyglądem stoi dodatkowo wydłużona żywotność.