fbpx

Cynk jest metalem, który zapewnia świetną ochronę antykorozyjną, a powłoki cynkowe są wytrzymałe również na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Istnieje kilka rodzajów cynkowania. W jednym z artykułów pisaliśmy o cynkowaniu ogniowym, dziś poruszymy temat cynkowania proszkowego.
Na czym polega cynkowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe krakowCynkowanie proszkowe jest procesem, w którym elementy stalowe zanurzane są na kilka godzin w temperaturze 350-400 stopni Celsjusza w sproszkowanym cynku, który zawiera około 6% tlenku cynku. Technologia ta sprawdza się między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym i lotniczym. Wykorzystuje się tu cynkowanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe, spośród których to cynkowanie niskotemperaturowe generuje mniejszą ilość niekorzystnych odpadów produkcyjnych (tzw. „twardego cynku”).

Jakie są zalety powłok cynkowych?

Powłoki cynkowe, w odróżnieniu od powłok lakierowych cechuje długi czas trwania ochrony, wyjątkowo duża twardość i przyczepność oraz niska porowatość. Powłoki cynkowe charakteryzuje niemal dziesięciokrotnie wyższa odporność na ścieranie, są one również bardziej odporne na odpryskujące kamienie. Sprawia to, że ich stosowanie łączy się z możliwością dłuższej eksploatacji, a co za tym idzie – z obniżeniem jej kosztów. Proces cynkowania przebiega szybko i jest przy tym najlepszą ochroną antykorozyjną, którą spełnia wysokie wymogi trwałości, ekologii i estetyki.