fbpx

Mieszanie farb ciekłych to praktyka powszechna – chcąc uzyskać żywy, pomarańczowy odcień, wystarczy zmieszać w jednym pojemniku farbę żółtą i czerwoną. Czy podobnie sytuacja wygląda z farbami proszkowymi? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

Malowanie proszkowe z efektami specjalnymi

Proszkowanie KrakówMieszanie ze sobą farb proszkowych pozwala na uzyskanie ciekawych i nietypowych efektów, o których na próżno marzyć w przypadku farb tradycyjnych. Oto przykłady najbardziej interesujących miksów farb proszkowych:

 

 1. Efekt metaliczny
  By uzyskać na powłoce proszkowej efekt metaliczny, wystarczy zmieszać farbę proszkową z pigmentem metalicznym. Najczęściej w tym celu są wykorzystywane płatki aluminiowe lub pigmenty o brązowym lub stalowym odcieniu.
 2. Efekt holograficzny
  Do uzyskania intrygującego efektu tęczy na pomalowanej powierzchni, potrzeba pigmentu z właściwością, jaką jest zdolność rozszczepiania światła.
 3. Efekt młotkowy
  Efekt młotkowy to żyłki, które powstają na powierzchni po zmieszaniu dwóch niekompatybilnych farb. Można kupić gotowe farby z takim efektem lub próbować samodzielnie, wykorzystując różne farby.
 4. Efekt rdzy i patyny
  By uzyskać efekt rdzy, wystarczy zmieszać ze sobą farby: pomarańczową, brązową i ciemnobrązową. Do patynowego efektu potrzeba zmieszania farby turkusowej i czarnej.
 5. Efekt gradientu
  Efekt gradientu powstaje po nałożeniu suchego proszku na suchy proszek – dzieje się to w momencie kiedy na jedną część elementu nakładamy jedną farbę, a na drugi – inną. W miejscu przejścia jednego w drugi pojawia się gradient.

Jak widać, skorzystanie z technologii, jaką jest malowanie proszkowe, może owocować uzyskaniem wspaniałych efektów, dzięki czemu malowane w ten sposób elementy wyróżniają się na tle innych, malowanych w sposób tradycyjny. By uzyskać dekoracyjne efekty na felgach, częściach ogrodzenia, itp. zapraszamy do naszej lakierni w Krakowie!