fbpx

Cięcie plazmą i laserem to metody, które wykorzystuje się w obróbce metali. Choć często przedstawia się je jako techniki konkurencyjne, są sytuacje, kiedy można wykorzystać tylko jedną z nich. O tym, kiedy korzystać z poszczególnych rodzajów cięć oraz jakie są ich wady i zalety, dowiecie się z niniejszego materiału.

Cięcie plazmą

Ciecie stali plasmaKiedy skorzystać z cięcia plazmowego? Po metodę tę zaleca się sięgać w przypadku miękkich blach o grubości 6-40 mm. Warto zdecydować się na nią również wtedy, gdy zależy nam na czasie – jej zaletą jest bowiem szybkość przeprowadzenia cięcia oraz towarzyszące jej satysfakcjonujące efekty w postaci niemal doskonałych krawędzi. Dodatkowy atut cięcia plazmą to niska cena usługi w porównaniu np. do kosztów cięcia laserem. Warto również dodać, że decydując się na ten rodzaj cięcia, możemy zapomnieć o problemie podgrzewania i nadpalania materiałów cienkich, który występuje dość często w przypadku cięcia laserem.

Cięcie laserem

Technologia cięcia laserem najlepiej sprawdza się w przypadku blachy o grubości poniżej 2 mm. Laser radzi sobie doskonale z tak cienkimi materiałami, gwarantując przy tym idealnie gładkie krawędzie. Warto zaznaczyć, że metoda laserowa ma swoje minusy – generuje wysokie koszty, a przy grubszej blasze traci swoją przewagę względem cięcia plazmowego. Nie można również zapomnieć o tym, że cięcie laserem jest niemożliwe w przypadku materiałów, które odbijają światło – w ich przypadku polecamy zdecydować się na cięcie plazmą.

Cięcie plazmą czy cięcie laserem?

Z uwagi na wysoką jakość cięcia przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacyjnych, warsztaty częściej decydują się na świadczenie usługi, jaką jest cięcie plazmą. Kraków i zlokalizowana tu lakiernia proszkowa potwierdzają tę regułę. Jeśli chcesz przeprowadzić szybką, precyzyjną i profesjonalną obróbkę materiału, przyjdź do nas! Posiadamy wszelkie potrzebne maszyny oraz doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę, która wykonuje cięcie na bazie rysunków lub w oparciu o dokumentację i gotowy element na szkicu. Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z nami telefonicznie: 731 290 490 lub przyjdź do naszej lakierni, która znajduje się przy ul. Góra Libertowska 3 w Krakowie.