fbpx

Cięcie plazmą umożliwia obróbkę metali wykorzystując w tym celu łuk plazmowy, który powstaje między elektrodą a elementem, który obróbce poddajemy. W procesie wykorzystywane są przecinarki CNC. Czym są i jak przebiega cięcie plazmą z ich udziałem? O tym przeczytasz poniżej.

 

CNC, czyli co?

ciecie plazma krakowUrządzenia CNC (ang.Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) to urządzenia, które są wyposażone w specjalny mikrokomputer, który można w zależności od potrzeby dowolnie zaprogramować. Maszyny tego rodzaju umożliwiają obróbkę materiałów w cięciu plazmą za pomocą komputerowo sterowanych przecinarek. Dzięki obróbce CNC proces wycinania plazmą przebiega w szybkim tempie, jest bardzo precyzyjny i powtarzalny. Pozwala przy tym na wykonywanie wysoce skomplikowanych kształtów.

 

Cięcie plazmą CNC – jak przebiega?

Obróbka metali maszyną CNC dokonuje się w oparciu o rysunki (najczęściej w formacie .dxf, .dwg) ewentualnie na bazie przygotowanej dokumentacji i gotowego elementu na szkicu. W naszej firmie oferujemy cięcie plazmą na arkuszu stali o wymiarach 3000 mm x 1500 mm, a osiągane grubości cięcia wynoszą wówczas od 120 mm. W procesie wykorzystujemy stół wodny, który sprawia, że cięcie plazmą jest bardziej precyzyjne. Po wycięciu elementów możemy je połączyć w wybrany przez Klienta sposób.