fbpx

Na naszej stronie poruszaliśmy już temat czyszczenia wstępnego powierzchni przed malowaniem proszkowym. Jedna z metod wykorzystuje w tym procesie wodę z dodatkami – dotyczy to głównie powierzchni zabrudzonych przez stare powłoki malarskie lub zaprawy budowlane. Warto wiedzieć, że po takim zabiegu konieczne, z perspektywy skuteczności malowania proszkowego, jest wykonanie suszenia. W niniejszym materiale podpowiemy w jaki sposób można je wykonać.

 

malowanie proszkowe Krakow4 sposoby na wysuszenie powierzchni

Wśród najpopularniejszych metod suszenia powierzchni przed poddaniem ich malowaniu proszkowemu wymienić można suszenie z wykorzystaniem:

  • konwekcyjnego tunelu suszącego (powietrze o temperaturze 150 st. Celsjusza krąży w tunelu zdmuchując drobiny wody z powierzchni),
  • energii gorącej wody (energia ta pochodzi z wody używanej do spłukania końcowego),
  • promieniowania podczerwonego (stosowana na małych powierzchniach, powoduje wzrost temperatury powierzchni przedmiotu do takiego poziomu, że woda odparowuje),
  • kombinacji metody konwekcyjnej i promiennikowej (radiator podczerwieni umieszcza się na początku tunelu suszącego, co sprawia, że temperatura powierzchni przedmiotu szybko wzrasta co przyspiesza odparowanie).

Dzięki wykorzystaniu wyżej wymienionych metod, możliwe jest sprawne wysuszenie powierzchni i przystąpienie do pracy nad malowaniem proszkowym.