fbpx

W ostatnim artykule poruszaliśmy temat grubości powłoki malarskiej. Już wtedy wyłonił nam się podstawowy problem jaki wiąże się z minimalizacją tej grubości, czyli wpływ na jakość ochrony antykorozyjnej. Stąd proces malowania cienkopowłokowego musi być przeprowadzony z największą propozycją, by przynieść nam spodziewane korzyści. O czym pamiętać decydując się na tę formę malowania proszkowego?

 

  1. Malowanie cienkowarstwowe ma rację bytu tylko w przypadku płaskich elementów o prostych kształtach (np. panele sufitowe, półki metalowych regałów).
  2. Cienkie powłoki mają ekonomiczny sens kiedy pokrywasz nimi duże partie elementów (jak już wspomnieliśmy powyżej: płaskich o prostych kształtach).
  3. Z malowania cienkopowłokowego lepiej zrezygnować kiedy planujemy częste zmiany koloru powierzchni.
  4. Do nakładania cienkich powłok wykorzystywać należy napięciowy sprzęt aplikacyjny.
  5. Cienkie powłoki malarskie to dobre wyjście w przypadku blach, które po pomalowaniu będą poddawane gięciu – cienkie powłoki ułatwiają gięcie bez zagrożenia pęknięcia powłoki.Największą popularnością wśród osób korzystających z cienkopowłokowego malowania proszkowego cieszą się gładkie farby matowe.

Cienkopowłokowe malowanie proszkowe jest jednym ze sposobów na cięcie kosztów związanych z wykonaniem powłoki. Jego stosowanie może przynieść korzyści, warto jednak pamiętać, że nie w przypadku każdej powierzchni. Ponadto warto mieć na uwadze, że błędy popełnione podczas aplikacji mogą wpłynąć negatywnie na bilans zysków i strat – więcej wydamy na naprawę powłoki niż zaoszczędzimy na zastosowaniu tej technologii.