fbpx

Felgi aluminiowe – przez niektórych kierowców uwielbiane, przez innych z różnych powodów krytykowane. Czy opinie na ich temat są zgodne z prawdą? Dziś rozprawimy się z nimi raz na zawsze! O prawdziwym obliczu felg aluminiowych oraz o regeneracji felg piszemy poniżej.

Felgi mają mniejszą żywotność – prawda czy fałsz?

prostowanie felgWiele osób twierdzi, że felgi aluminiowe charakteryzują się niską żywotnością – a to nieprawda! Ich wytrzymałość nie jest wcale niższa od felg stalowych, które również są miękkie i podatne na uszkodzenia. Plastyczność felg aluminiowych jest ich dużą zaletą – podczas uderzeń chroni bowiem felgę przed złamaniem. Wytrzymałość felg aluminiowych potwierdza wiele przeprowadzonych już badań, które polegały na prześwietlaniu ich promieniami RTG (pozwalającymi wykryć wady produktu) oraz testowaniu ich szczelności.

Felga aluminiowa lepiej odprowadza ciepło z hamulców

Tak, to prawda! Choć nie jest to główną jej właściwością, to felga aluminiowa doskonale sprawdza się w wentylacji układu hamulcowego. Jest to zasługą aluminium, które jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Materiał zabiera ciepło z tarcz hamulcowych, przyczyniając się tym samym do szybszego schłodzenia układu.

Alufelgi nie nadają się na zimę?

To zależy. Felgom od renomowanych producentów zima niestraszna – bez problemu powinny znieść trudy zimowych warunków pogodowych. Jeśli jednak są gorszej jakości , fabrycznie uszkodzone, etc., w niedługim czasie ich powłoka ulegnie zdegradowaniu wskutek przyspieszonego utlenienia aluminium. Żeby temu zapobiec, warto sprawdzić czy istnieje możliwość założenia łańcuchów śnieżnych na felgę i dopiero wtedy ruszać z nimi na drogę.