fbpx

Felgi aluminiowe posiadają rozmaite kształty: mogą mieć pięć lub siedem ramion, a nawet przypominać samolotowy wirnik. Podczas regeneracji felg można je też pomalować na różne kolory, o czym wspominaliśmy już w jednym z naszych ostatnich artykułów. Pozostaje tylko zadać pytanie: czy to, jak wygląda felga ma wpływ na to, jak działa? Wyjaśnimy to poniżej.

felgiFelga – jaką pełni funkcję?

Felga pełni w samochodzie dwojaką rolę. Z jednej strony posiada bogate walory dekoracyjne, a pomalowanie jej na oryginalne kolory sprawia, że pojazd wyróżnia się na tle innych – np. tych wyposażonych w stalówki.

Czytaj więcej: Na jakie felgi pomalować obręcze?

Z drugiej strony felgi są odpowiedzialne za jakość jazdy. Aluminiowe obręcze są lżejsze, dzięki czemu mają niższą masę nieresorowaną. Co to oznacza? Niższa masa nieresorowana mniej oddziałuje na zawieszenie, a ono na masę resorowaną. Dzięki temu samochód porusza się płynniej, a kierowca i pasażerowie odczuwają wyższy komfort podczas jazdy.

Kształt felgi ma wpływ na jej przeznaczenie

W jakie felgi najlepiej wyposażyć auto sportowe? Najszybsze bolidy Formuły1 poruszają się najczęściej na felgach wieloramiennych. Dlaczego akurat na takich? Obręcze w takich pojazdach muszą stawić czoła potężnym naprężeniom, ponieważ biorą udział w jeździe w ekstremalnych warunkach. W autach sportowych równie istotny jest design i kolor – dlatego właśnie felgi w takich pojazdach mają kolor biały.

Jakie są cechy dobrze skonstruowanej felgi?

Felga to taki element pojazdu, który powinien wspierać dobrą aerodynamikę auta, zapewniać dobry dostęp powietrza do tarcz i klocków, nie posiadać zbyt wielu zakamarków, by nie zbierać kurzu i zabrudzeń. Każda obręcz kiedyś jednak niszczeje, a w takiej sytuacji zalecana jest regeneracja felg. Kraków to jedno z miast, w którym skorzystasz z kompleksowych zabiegów odnawiających obręcze: prostowania, spawania, toczenia rantów, malowania proszkowego i kilku innych – jeśli będą konieczne. Zapraszamy do lakierni Stelco przy. Ul Góra Libertowska 3!