fbpx

Jeden z ostatnich artykułów traktował o pinstripingu, który łączy w sobie regenerację felg z szeroko pojętą sztuką. Dziś skupimy się na połączeniu dwóch innych pozornie niezwiązanych ze sobą obszarów, a mianowicie malowania proszkowego z… rybami. Połączenie to jest dość powierzchowne, jednakowoż bardzo istotne z punktu widzenia każdego specjalisty zajmującego się malowaniem proszkowym.

Rybie oczy – co to jest i co wspólnego ma z malowaniem proszkowym?

rybie oko a malowanie proszkoweBy pomalować proszkowo element, należy przeprowadzić aplikację farby proszkowej w odpowiednich warunkach, dbając o odpowiednie przygotowanie powierzchni, piec, otoczenie, itp. Niestety nie zawsze udaje się spełnić wszystkie wymogi procesu, co skutkuje powstaniem różnego rodzaju defektów. Jednym z nich są właśnie rybie oczy.

Rybie oczy to nic innego jak zaokrąglone wgłębienia w lakierze, które głębokością sięgają często do samej powierzchni. Przyczyn powstania takiego mankamentu może być kilka. Wymienić można choćby:
– malowanie farbą proszkową o zbyt wysokiej wilgotności,
– niedokładne przygotowanie powierzchni lub zbyt wilgotna powierzchnia,
– pozostałości oleju, wosku lub silikonu na malowanym elemencie, itp.

Jak uchronić powłokę przed efektem rybich oczu?

By nie dopuścić do powstania opisywanego defektu powłoki, należy za każdym razem skrupulatnie przygotowywać element do malowania, oczyszczając go i dokładnie osuszając. W kwestii osuszania należy zwrócić uwagę na osuszacz – w sytuacji, w której stwierdzimy jakąkolwiek nieprawidłowość, należy go wymienić lub nareperować. Warto też zadbać o izolację od czynników zewnętrznych, które mogłyby zakłócić przebieg procesu.
Jeśli zależy Ci na znakomitych efektach malowania proszkowego, Kraków oferuje szeroką ofertą lakierni proszkowych, dzięki którym osiągniesz znakomite efekty, bez ryzyka powstania jakichkolwiek defektów, takich jak np. rybie oczy. Jedną z takich lakierni jest Stelco znajdujące się przy ul. Góra Libertowska 3. Pracujący tu specjaliści, ich doświadczenie, a także wysokiej klasy sprzęty to gwarancja malowania proszkowego przeprowadzonego na medal.