fbpx

O defektach w malowaniu proszkowym pisaliśmy już w jednym z naszych ostatnich artykułów, w których omawialiśmy zagadnienie rybich oczu, czyli defektu pojawiającego się wskutek użycia farb o zbyt dużej wilgotności lub niedokładnie przygotowanej do malowania powierzchni. W tym materiale omówimy kolejne trudności, na jakie natknąć można się w procesie malowania proszkowego.

Wtrącenia w malowaniu proszkowym – czym są i jak powstają?

malowanie proszkowe - wtrącenia i żółkniecieWtrącenia to nic innego jak ciała obce lub zanieczyszczenia, które pojawiają się w lakierze w formie grudek. Po wygrzaniu grudki te się nie topią, w związku z czym są wyraźnie widoczne, sprawiając że powłoka prezentuje si wyjątkowo nieestetycznie. Co powoduje ich powstanie? Źródłem problemu są zanieczyszczenia, które mogą występować w piecu, przenośniku i łańcuchu transportowym, a także w farbie proszkowej. By nie dopuścić do powstania wtrąceń, należy zadbać o:
– przesianie farby,
– dokładne czyszczenie elementów, które biorą udział w procesie malowania proszkowego,
– rzetelne sprawdzanie czystości malowanego elementu.

Żółknięcie w malowaniu proszkowym – na czym polega? Jak go uniknąć?

Problemy żółknięciem dotyczą jedynie farb proszkowych w kolorze białym. Nie trudno je zauważyć, kiedy spośród wzorcowej bieli wyłaniają się nieestetycznie zażółcone fragmenty. Co powoduje ich powstanie? Zazwyczaj przyczyną jest zbyt wysoka temperatura wygrzewania lub zbyt długie wygrzewanie elementu. Jedynym sposobem, by zapobiec tego rodzaju sytuacjom jest precyzyjne ustawienie pieca tak, by wygrzewał element zgodnie z czasem i temperaturą określoną przez kartę techniczną farby.

Więcej na temat trudności, na które można natknąć się w procesie malowania proszkowego przeczytasz tutaj: Zacieki i zmatowienie – jak sobie z nimi radzić?

A jeśli chcesz uniknąć powstania tego rodzaju defektów, skorzystaj z pomocy specjalistów z zakresu malowania proszkowego. Kraków – tu nas znajdziesz! Zapraszamy do lakierni proszkowej Stelco, która znajduje się przy ul. Góra Libertowska 3. W razie pytań, pozostajemy do dyspozycji. Skontaktujesz się z nami, dzwoniąc pod numer telefonu: 731 290 490.